Minunea de la Târgoviște: FC Hermannstadt prinde „sferturile“ printr-ul gol marcat în prelungiri

Corvinul Hunedoara şi FC Hermannstadt s-au calificat, azi, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce au obţinut victorii în ultima etapă din Grupa A, transmite AGERPRES.

„Formaţia de ligă secundă Corvinul a surclasat cu 6-0 echipa de liga a treia Progresul Pecica, în deplasare, la Oradea. Marius Lupu a reuşit un hat-trick, Antonio Bradu a realizat o dublă, iar Marius Coman a marcat primul gol al partidei.

FC Hermannstadt a obţinut o victorie in extremis cu Chindia, la Târgovişte, 1-0, prin golul marcat de Cristian Bărbuţ (90+6).

Petrolul Ploieşti şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe au remizat, 2-2, pe Stadionul ”Ilie Oană”. Alexandru Musi (24) a deschis scorul pentru gazde, dar deţinătoarea trofeului a punctat de două ori, prin Denis Ciobotariu (45) şi Ion Gheorghe (48). Marian Huja (63) a restabilit egalitatea, însă ambele formaţii au părăsit competiţia.“

Rezultatele de azi:

Grupa A
ACS Petrolul 52 Ploieşti – ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-2 (1-1), Stadion ”Ilie Oană” – Ploieşti
Au marcat: Alexandru Musi (24), Marian Huja (63), respectiv Denis Ciobotariu (45), Ion Gheorghe (48).

AFC Chindia Târgovişte – AFC Hermannstadt 0-1 (0-0), Stadion ”Eugen Popescu” – Târgovişte
A marcat: Cristian Bărbuţ (90+6).

Progresul Pecica – Corvinul 1921 Hunedoara 0-6 (0-3), Stadion ”Iuliu Bodola” – Oradea
Au marcat: Marius Coman (9), Marius Lupu (30, 36, 48), Antonio Bradu (54 – penalty, 90+2).

Clasamentul Grupei A, după ultima etapă

sursa: FRF

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală (1A – 2B, 1C – 2D, 1D – 2C, 1B – 2A). Așadar, în sferturile de finală, FC Hermannstadt va întâlni Universitatea Cluj, câștigătoarea Grupei B.