Mediașul a intrat pe piața producătorilor de tehnică militară, urmare a asocierii „Automecanicii” cu fabricatul german „Rheinmetall”, anunță Consiliul Județean.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/05/Rheinmetall-2.jpg?resize=698%2C466&ssl=1)
FOTO: Consiliul Județean
Pe lângă revigorarea economică a industriei medieșene, noua capacitate de producția are și alte beneficii: la Liceul „Automecanica” se vor înființa noi clase de învățământ dual, iar Facultatea de Inginerie a Universității „Lucian Blaga” din Sibiu și Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” vor avea parteneriate pentru pregătirea studenților.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/05/Rheinmetall-1.jpg?resize=698%2C466&ssl=1)
Consiliul Județean Sibiu salută inițiativele care aduc creștere economică județului, contribuind totodată la dezvoltarea comunităților.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/05/Rheinmetall-4.jpg?resize=698%2C466&ssl=1)