Meci nebun în sferturi! CSO Voluntari – CSU Sibiu 91-89 (55-49)!

CSU Sibiu a pornit ca din pușcă, azi, cu CSO Voluntari, în Sala „Gabriela Szabo“, în primul meci din seria pentru calificarea în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin. De la 2-8 în debutul partidei, elevii lui Tomas Rinkevicius au revenit în forță, au egalat la jumătatea primului sfert, apoi au trecut la conducere la +7 (27-20), pentru a păstra un avantaj de 4 puncte la intrarea în cea de-a doua secvență.

(Dan GREAVU)

În sfertul 2, gazdele s-au ținut bine și au revenit la conducere, jocul fiind extrem de echilibrat, cu reușite de ambele părți, din toate pozițiile. Din păcate, nu ne-am apărat deloc bine, iar CSO Voluntari a intrat la cabine cu +6 pe tabelă, 55-49.

Bătălia pentru adjudecarea primului meci din sferturi a continuat și după pauză, cu Rareș Uță excelent, autor a 14 de puncte și cu index de eficiență de 20 la jumătatea sfertului 3. L-a secondat Mirel Dragoste, cu 13 puncte în acel moment. Se contura însă un adversar de neoprit, Trevon Allen având nu mai puțin de 30 de puncte marcate, din cele 69 ale echipei sale, cu un index al eficienței de 34, secondat de Keyshawn Feazel!

CSU a suferit tare în acest al 3-lea sfert, s-a văzut condusă la -11 (58-69), însă n-a cedat. A intrat în secvența decisivă cu un handicap de 8 puncte, 69-77, abordabil pentru un final fericit.

Din păcate, ilfovenii au început cu 4 puncte, autor Feazel (18 puncte în acel moment și 27 index al eficienței), sibienii replicând prin Uță, Kuti și Pratt. Chiar și așa, la jumătatea sfertului, intram în deficit de 10 puncte (78-88). Un run senzațional de 11-0 al sibienilor, ne-a readus în avantaj, cu 37 de secunde înainte de final! N-am avut însă suficientă energie pentru a decide soarta partidei în favoarea noastră. Un lay-up K. Justice și apoi o liberă Keyshawn Feazel (cel mai bun jucător de pe teren) au semnat prima victorie din serie în favoarea Voluntariului!

Cu o rotație mai scurtă, de 8 jucători față de 10 ai Voluntariului, „vulturii“ au cedat așadar prima dispută, scor final: CSO Voluntari – CSU Sibiu 91 – 89 (23-27, 32-22, 22-20, 14-20)

Au marcat pentru CSU Sibiu: Rareș Uță, în double-double, cu 19 puncte, 17 recuperări și 2 pase decisive, Loving 14 puncte, 5 rec., 4 pd, Mirel Dragoste 14 puncte (1 rec., 2 p.d.) și Pratt 10 pct (5 rec., 3 p.d.). Au mai punctat Barro 9, Ivanov și Kuti câte 8 și Threatt 7.

Principalii marcatori pentru CSO Voluntari : T. Allen 30 pct, K. Feazel 21 pct, 10 rec., 11 p.d, K. Justice 18 pct.

Următoarea partidă din seria sfertului cu CSO Voluntari va avea loc tot în Sala „Gabriela Szabo“, marți, 16 aprile, de la ora 19.