În perioada 8-10 martie 2024, are loc cea de-a XII-a ediție a Concursului Național „Prietenii Muzicii”.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/03/431309249_1121596345488542_8105448283643836450_n.jpg?resize=698%2C987&ssl=1)
FOTO: Biblioteca ASTRA Sibiu
Competiția muzicală se va desfășura în Sala Festivă a Bibliotecii ASTRA Sibiu și va reuni tineri cu vârste cuprinse între 5-18 ani, care studiază pianul atât în învăţământul de stat, cât și în cel particular.
Evenimentul este organizat de Fundaţia Culturală „Pro Piano – România” şi Sucursala Judeţeană Sibiu a Uniunii Arhitecţilor din România (UAR), în parteneriat cu Clubul Rotary Sibiu și Biblioteca Judeţeană ASTRA Sibiu.
Regulamentul concursului AICI:
Activitățile Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu sunt posibile cu susținerea financiară a Consiliului Județean Sibiu.