Poli Timişoara – CSC Șelimbăr 1-2. „Călăreții“ sunt pe cai mari

CSC Șelimbăr a îngenunchiat Poli Timișoara, sâmbătă, în Banat, 2-1 (2-0) și și-a asigurat matematic locul în următoarea ediție a Ligii 2.

După un start de an mai puțin fast, elevii lui Eugen Beza au erupt în aprilie, reușind trei victorii consecutive în ultimele partide, 5-0 la Dunărea Călărași, 3-2 acasă, cu liderul FK Csíkszereda, iar sâmbătă, la Timișoara, 2-1 cu Poli. O serie care a venit la timp, nou promovata din Șelimbăr îndeplinindu-și obiectivul cu câteva etape înainte de final, acela de a se menține în Liga 2.

Soarta e de partea celor îndrăzneți

La Timișoara, „călăreții“ au dat asaltul de la primul fluier al centralului, deși partida era considerată o adevărată finală pentru un loc sigur în Liga 2 în sezonul următor. Cum soarta este de partea celor îndrăzneți, au reușit să deschidă scorul la chiar primul atac. Alexandru Ciocâlteu a nimerit ținta cu un şut de la distanţă, lângă bara din stânga lui Harrison. Trei minute mai târziu Yameogo a trimis periculos din careu, dar peste poartă.

Poli a replicat prin Ursu (min. 9), la o lovitură liberă, însă mingea a fost respinsă în corner.

Ai noștri au reușit să ducă meciul într-o zonă sigură, departe de poarta lui Gal, astfel că acțiunile periculoase de poartă au lipsit până la pauză. Cu o singură excepție. Chiar înainte de intrarea la cabine, fostul jucător al Politehnicii, sibianul Alex Curtean, le-a dat gazdelor lovitura de grație, cu capul, în urma unei lovituri de colţ.

Repriza Politehnicii

La reluare, Politehnica și-a adunat toate forțele pentru a întoarce soarta partidei și a campionatului, dar băieții lui Beza au rezistat cu brio. Gazdele au dominat aproape complet jocul în actul secund, au avut și o bară, în minutul 67, când Nicolae Sofran a nimerit transversala din afara careului. Apoi, Doru Andrei (‘79) a aruncat finalul de meci în aer, bară-gol după un șut în dreapta lui Gal. Șelimbărenii au rămas însă concentrați pe victorie, deși era bun și un rezultat de egalitate, au rezistat atacurilor și au adus acasă toate punctele puse în joc.

Cadou de iepuraș

În urma acestui rezultat, CSC Șelimbăr rămâne pe locul trei în Grupa A, cu 33 de puncte, când mai sunt de disputat 3 etape. Politehnica Timişoara este pe 5, cu 24 de puncte și are șanse pur teoretice de a evita barajul pentru rămânerea în Ligă.

Pentru jucătorii din Șelimbăr programul este cât se poate de potrivit, urmând să stea în etapa din vinerea mare, Paștile găsindu-i cu zâmbetele pe buze, după ce au primit „cel mai dorit iepuraș“ din acest an. Prima apariție va fi abia după sărbători, pe 30 aprilie, acasă, cu Dacia Unirea Brăila.