În acest weekend, Veteranii Junii Sibiului și interpreta Camelia Cosma Stoiță au participat la unul dintre cele mai mari evenimente de promovare a costumului popular: Balul portului popular de la Rupea.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/03/419324781_904153854839756_7372420984630746519_n.jpg?resize=698%2C524&ssl=1)
FOTO: Centrul Creației Junii Sibiului
Artiștii sibieni au împărțit mărțișoare aniversare „Junii Sibiului 80 de ani” și au oferit o demonstrație de jocuri și cântece populare din zona Sibiului.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/03/417699073_904150388173436_8589407712139999200_n.jpg?resize=698%2C393&ssl=1)
Junii Sibiului au transmis „calde mulțumiri” pentru invitație.