Învinși în prelungiri! CSU Sibiu a luptat minunat!

CSU Sibiu a pierdut după prelungiri în această seară, 93-97 (85-85, 48-54) în deplasarea de la Corona Brașov, meci disputat în Sala Sporturilor „D.P. Colibași“, în runda a 2-a din faza secundă a Ligii Naționale de baschet masculin.

A fost un meci spectaculos, intens disputat, cu perioade bune de ambele părți. CSU a condus la un moment dat la 10 puncte diferență, gazdele au avut chiar 13 puncte avantaj, pentru ca finalul să găsească echipele la egalitate 85-85.

Elevii lui Rinkevicius au încheiat primul sfert în avantaj de 6 puncte (28-22), însă au pierdut avansul imediat, brașovenii egalând la 28 și reușind să tureze motoarele aproape de intrarea la cabine, pentru 54-48. A fost un sfert 2 câștigat net de gazde, 32-20.

Sibienii au rămas în joc, după pauză apărându-se mult mai bine și restabilind echilibrul, înainte de finalul sfertului 3 tabela indicând egalitate la 68.

A urmat parțialul decisiv, unul nerecomandat cardiacilor, cu echipa sibiană revenind pe tabelă de fiecare dată când Corona părea să se desprindă. Gazdele au condus la una, două posesii, la intrarea în ultimele 3 minute tabela indicând 80-79 pentru Corona, grație jocului excelent al lui Uță. J. Threatt Jr. se afla și el într-o perioadă bună, readucând CSU în avantaj cu 2 libere. Loving a contribuit apoi cu 2 puncte, iar CSU Sibiu se ducea la 3 puncte în față, avantaj anulat însă de o triplă a lui W. Williams Jr., care bifa prima reușită după 3 încercări similare ratate! 83-83, cu 34 de secunde înainte de final! S-a făcut 85-85, am avut atacul și ultima aruncare a meciului, dar n-am reușit să transformăm, astfel încât s-a intrat în prelungiri.

Gazdele au preluat conducerea la 2 posesii în debutul prelungirilor 90-85, avantaj care avea să se dovedească până la urmă decisiv. La 95-93 pentru gazde, CSU avea atacul, dar o pasă a lui Threatt s-a dus afară, iar jocul decis: Corona – CSU Sibiu 97-93

Principalii marcatori sibieni: Loving 22 pct (5 rec, 1 pasă decisivă – 23 index de eficiență), J. Threatt Jr, 21 pct (2 rec., 6 p.d.). Uță s-a aflat în double-double, cu 18 puncte și 12 recuperări. Ivanov și Pratt au reușit câte 8 puncte, Dragoste și Kuti câte 6, iar Barro 4 puncte.

De remarcat jocul bun al sibienilor, cu 5 jucători cu indici de eficiență din 2 cifre. Loving 23, Uță 22, Threatt 19, Dragoste 11, iar Ivanov 10.

La gazde s-au remarcat Andreson 20 pct, Cane 18 pct și Gray 16 pct.

În etapa următoare, CSU Sibiu va juca din nou în deplasare, sâmbătă 10 februarie, urmând să întâlnească U-BT Cluj Napoca.