Înfrângere pe „Arcul de Triumf“! Dinamo – FC Hermannstadt 1-0 (1-0)

FC Hermannstadt a jucat bine în această seară, a dominat categoric pe Dinamo, dar a cedat frustrant, 0-1 (0-1), pe Stadionul „Arcul de Triumf“ din Capitală, în etapa a 28-a a Superligii.

(Dan GREAVU)

foto arhivă: facebook/FCH

Victoria de vineri, 1-0 cu FCU Craiova a adus încredere în tabăra sibiană, care a început în forță partida cu Dinamo, echipa cu cele mai multe înfrângeri din acest sezon. Balaure (‘5) a șutat puțin alături, din 16 metri, apoi Gabi Iancu (‘8) a trimis cu capul pe lângă poartă. Fix la jumătatea reprizei, lansat în adâncime, Ianis Stoica a șutat la colțul lung, dar balonul a fost deviat in extremis în corner de un adversar.

Un minut mai târziu, Ionuț Stoica avea să părăsească terenul accidentat, locul său fiind luat de Bejan. Ghinion! Peste alte 2 minute, un atac rapid al dinamoviștilor a destabilizat defensiva sibiană pe noul ax central, iar Gregorio a deschis scorul: 1-0

Net superiori adversarilor, sibienii s-au năpustit din nou în atac, iar Ianis Stoica a înscris în minutul 42. Golul a fost însă anulat pentru un ofsaid imaginar, în timp ce în camera VAR a fost liniște totală. O fază ciudată, o decizie la fel. Câteva zeci de secunde mai târziu, Golubovici a avut un reflex extraordinar la o lovitură de cap plasată de Gabi Iancu din apropierea porții.

Partida și-a păstrat aspectul și-n actul secund, cu FC Hermannstadt jucând fotbal, încercând să desfacă apărarea adversă. Bejan (’53) și apoi Butean (’54) au fost blocați de Golubevici, apoi Mino Sota (’66) a șutat periculos, puțin pe lângă. Măldărășanu a încercat apoi o nouă mutare inspirată, cum a făcut și săptămâna trecută. Din păcate, de această dată nu i-a ieșit.

În minutul 78, Patriche era să închidă jocul, cu un cap din 6 metri, dar Căbuz s-a opus excelent.

Neguț (’87) a luat apoi o acțiune pe cont propriu și a șutat din poziție centrală, dar alături de poartă. FC Hermannstadt a încheiat în atac, fără a găsi cheia apărării gazdelor. Dinamo – FC Hermannstadt 1-0 (1-0)

FC Hermannstadt rămâne pe locul 6 în clasamentul provizoriu, cu 37 de puncte, dar poate pierde poziția dacă principalele urmăritoare (UTA, Petrolul, U Cluj) au parte de rezultate bune în această etapă. În runda următoare, sibienii joacă ultimul meci din campionatul regulat pe teren propriu. Sâmbătă, 2 martie, de la ora 17, întâlnesc Oțelul Galați pe Stadionul Municipal. O nouă finală în drumul spre play-off.

Echipele

FC Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, I. Stoica (cpt.) (’24, Bejan), Opruț – Balaure (’67, N’Goma), Murgia, Mino Sota, I. Stoica (’83, Jipa) – G. Iancu (’67, Fonseca), D. Paraschiv (’83, Neguț). Antrenor: Marius Măldărășanu

Dinamo: Golubovic – Edgar Ie, Velkovski, Patriche (cpt.) – De Moura, Gnahore, Pavicic (’88, Roșu), Bordușanu – Abdallah (’88. Neagu), Astrit (50, ‘Ilic), Gregorio (’77, Bani). Antrenor Zeljko Kopic