Ianis CAPONI, campion național U14 la 60 metri garduri

Ianis Caponi (CSȘ Șoimii Sibiu) a reușit să câștige titlul național, ieri, în proba de 60 metri garduri, la finala Campionatului Național de Sală U14, competiție desfășurată în weekend în Sala de Atletism Ioan Soter din cadrul Complexulului Sportiv Național Lia Manoliu. Tot ieri, Ioan Filip Câmpan (CSȘ Șoimii Sibiu) și-a trecut în cont o medalie de bronz, în proba de lungime.

Ianis Caponi (foto: facebook/FRA)

Patru tineri atleți sibieni și trei medieșence au participat, în weekend, la etapa finală a CN U14. Ianis Caponi (născut în 2012) s-a calificat în finala de 60 metri garduri de pe prima poziție, pe care a reușit apoi să o câștige, în 9,69 secunde, timp cu 19 sutimi mai bun decât în preliminarii.

În prima zi a întrecerii, Caponi a concurat în calificări la 60 metri plat, unde a terminat pe 16, ratând finala. În aceeași probă, colegul său de club Paul Cătălin Susu a terminat pe 5, loc pe care l-a prins din nou și în finală, cu timpul de 8,24 secunde.

Pe podium a reușit să urce așadar și Ioan Filip Câmpan, la lungime, cu o săritură care a măsurat 4,77 metri. În cadrul aceleiași probe, Andrei Albert Albulețu a terminat pe 12, cu o săritură de 4,12m.

Filip Câmpan (foto: facebook/FRA)

Tot ieri, la aruncarea greutății, Andrei Albert Albulețu s-a clasat pe locul 10, cu cea mai bună aruncare măsurând 7,02 metri.

La 200 metri, Paul Cătălin Susu a terminat al 8-lea, în 28,29 secunde.

Două tinere atlete de la CSȘ Mediaș au participat, ieri, în finala probei de 1500 metri. Raluca Antonia Surdu a terminat pe 11, în 5:26,62 minute, în vreme ce Daria Deszider Moldovan a încheiat pe 13, cu timpul de 5:32,06. Ambele alergat în secțiunea 1, venind una după cealaltă, pe locurile 3 și respectiv 4.

Sâmbătă, la 800 de metri, Ioana Maria Surdu (CSȘ Mediaș) a încheiat pe poziția 28, cu timpul 2:53,97