I-am ZDROBIT în 3 minute! CSU Sibiu a depășit CS Vâlcea în Sala Transilvania, scor 91-78 (45-45)

CSU Sibiu a reușit să treacă din nou de CS Vâlcea, scor 91-78 (45-45), de această dată în Sala Transilvania, în această seară, în runda inaugurală din noua stagiune a Ligii Naționale la baschet masculin.

Cu „cărțile pe față“ după 2 partide jucate în ultimele săptămâni, 76-81 la Memorialul Tordai și 84-80 – la Constanța, în Cupa României, echipele au produs un meci echilibrat, cu multe realizări, dar și cu desincronizări și greșeli individuale inerente la început de sezon.

În fața unei săli aproape pline, cu galeria CSU din nou încântătoare, elevii lui Rinkevicius s-au intalat la cârma partidei încă de la început, cu oaspeții în urmărire. Au câștigat la limită primul sfert, 22-21, dar în cel de-al doilea s-au văzut conduși la un moment dat la 4 puncte, 33-37. Sibienii au revenit rapid cu un run de 7 puncte. A fost apoi 45-40, însă finalul le-a aparținut vâlcenilor, care au egalat pe sirenă: 45-45. CSU a diversificat mereu în atac, a punctat cu 8 jucători, în vreme ce oaspeții au fost ținuți în viață de Filiala Stephaun Branch cu 14 puncte și Wiliams cu 10. Pentru sibieni marcaseră până la pauză Gavriloaia 9 puncte, Adnam 8, Minchev 6, Kuti 5, Dragoste 5 Pratt, Uță și Ivanov câte 4.

La reluare, am revenit în frunte până la 51-47, dar oaspeții aveau să reușească un run de 6 puncte, pentru un nou avantaj vâlcean. Împinși de la spate de public, „galben-albaștrii“ revin și refac diferența, 61-57 cu mai puțin de 2 minute rămase până la finalul sfertului, apoi o conservă pentru intrarea în ultimele 10 minute: 66-62

CSU a început ultimul parțial cum nu se poate mai bine, un run de 6 puncte ducând scorul la 72-62. Partida era însă departe de a fi jucată, fiind nevoie de un time out sibian pentru a opri apoi declinul nostru, la 72-67. Chiar și așa, s-a făcut 72-69, apoi 74-71. Urma însă CEA MAI BUNĂ PERIOADĂ în jocul sibienilor, cu un run de +15 în 3 minute și 40 de secunde! Mai întâi, Adnam cu 2 libere și o triplă ne readucea inimile la loc: 79-71 la intrarea în ultimele 5 minute. A fost apoi 80-71 după care o triplă Minchev a sporit diferența la +12, 83-71, în uralele publicului. Jocul „s-a rupt definitiv“, tabela indicând apoi 89-71, pentru cea mai mare diferență din joc: +18, la intrarea în ultimele 2 minute.

S-a încheiat CSU Sibiu – CS Vâlcea 91-78 (22-21, 23-24, 21-17, 25-16)

Realizări pentru CSU Sibiu: Adnam 17 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, Pratt aproape de double-double, cu 14 pct, 9 rec. și 8 p.d., Uță 12 pct, 7 rec., Gavriloaia 12 pct, 1 rec., Dragoste 11 pct, 1 p.d., Minchev aproape de double-double, cu 11 pct, 9 rec. și 1 p.d., Kuti 7 pct, 5 rec., Ivanov 4 pct, 2 rec., 4 p.d. și Barro 3 pct, 3 rec.

La CS Vâlcea, cei mai importanți jucători au rămas Filiala Stephaun Branch, care a mai adăugat în partea a doua doar 6 puncte, pentru un total de 20 și Wiliams cu 18.

În runda următoare, CSU Sibiu se deplasează la Oradea, pentru partida cu CSM CSU, programată sâmbătă 7 octombrie.