Hudea a luptat minunat la 5000 metri

Cursă spectaculoasă la 5000 de metri, în această seară, la Ierusalim, la Campionatele Europene de atletism U20. Alexandra Hudea a luptat minunat și a reușit să termine pe locul 12 din 22 de participante în finală, una cu mai multe recorduri doborâte. Timpul medieșencei a fost 17:07,18 min., inferior totuși celui reușit luna trecută pe Stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu” din Craiova, 16:52.11.

Cu această ocazie, letona Agata Caune (18 ani) a devenit noua minune a atletismului european, câștigând detașat proba, cu timpul 15:03,85 min., fiind a treia atletă care a realizat vreodată dubla, după ce s-a impus și la 3000 metri. În această seară, letona a dominat cursa cap-coadă, impunând un ritm infernal și doborând recordul campionatului și stabilind totodată cel mai bun timp personal. A urmat-o germanca Kira Weis (nou record personal), la 47 secunde distanță, bronzul revenind danezei Sofia Thøgersen. Daneza câștigase și medalia de argint, săptămâna aceasta, la 1500 m, fiind și campioană europeană U18, anul trecut, la 3000 m.

România e în coada clasamentului pe medalii, cu un singur podium reușit azi, în ultima zi de întreceri, locul 3 obținut de Ștefania Uță, în finala probei de 400 metri garduri.

LATER EDIT: În cele din urmă, în clasamentul pe medalii, România a ocupat poziția a 26-a , cu o medalie de bronz, la egalitate cu Portugalia și Slovacia. În vârful clasamentului au fost Germania 23 (8-8-7), Suedia 7 (5-2-0) și Cehia 8 (3-1-4).