Gavriloaia, turneu reușit la Cupa Mondială

România a încheiat între primele 8 echipe ale lumii la FIBA 3X3 U23 WORLD CUP, competiție desfășurată zilele trecute în Polonia. Cu Aurelian Gavriloaia pe teren, naționala tricolorilor a ieșit din grupă, trecând de Austria și Benin. Ieri a întâlnit SUA în sferturile e finală, cedând cu 13-21.

„După evoluții foarte bune în faza grupelor – acolo unde a fost aproape să învingă Franța, si a trecut de Austria si Benin (cedând cu Polonia într-un meci fără miză) – naționala masculină U23 a evoluat astăzi (nr- ieri) în sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIBA 3×3 împotriva solidei reprezentative a Statelor Unite.

George Blaj-Voinescu, Aurelian Gavriloaia, Vlad Nistor și Mihnea Brie au început curajos și plini de determinare partida cu naționala americană, jucând de la egal la egal cu adversarii în primele trei minute ale partidei. Ulterior, apărarea Statelor Unite a devenit mult mai precisă, erorile din atac ale României fiind transformate în puncte pe tabelă de către ofensiva americană. Tricolorii nu au mai putut recupera diferența de pe tabela, cedând jocul 13-21.

Elevii lui Catalin Stefanescu incheie astfel competitia pe un merituos loc 8, in competitia care a strans la start 20 de echipe.

Tot in cadrul FIBA 3×3 U23 World Cup, nationala feminina (Anamaria Pop, Sonia Cazacu, Andreea Mititelu si Anisia Croitoru) a incheiat competitia dupa faza grupelor, acolo unde a pierdut cu Cehia, Japonia, Chile si Mongolia.“, a notat Federația Română de baschet.

În Polonia, în Grupa B, România a pierdut cu Franța, scor 15-17, a câștigat cu Austria, scor 21-10 și cu Benin, scor 18-12, iar cu biletele pentru optimi în buzunar, a cedat la Polonia, scor 12-22.

Aurelian Gavriloaia revine acum la CSU Sibiu, pentru partida de la Oradea, cu CSM, programată miercuri 4 octombrie, de la ora 19. Întâlnirea contează pentru etapa a 2-a a LNBM.