Ajunul Sfântului Nicolae marchează constituirea Cetelor de feciori, cea mai veche formă de organizare a colindătorilor. Tinerii respectă reguli și urmează secvențe ritualice, până în 7 ianuarie, la Sfântul Ioan, când Ceata se desface.
FOTO: Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”
Colindatul de ceată bărbătească este, din anul 2013, recunoscut la nivel mondial, prin includerea în Lista Reprezentativă a Patrimoniului Intangibil al Umanității, spun cei de la Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2023/12/cete-2.jpg?resize=698%2C466&ssl=1)
Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului” funcționează în subordinea Consiliului Județean Sibiu și este condus de managerul Silvia Macrea.