Consiliul Județean Sibiu a predat amplasamentul viitoarei piste de biciclete ce va lega zona Tropini de Rășinari constructorului. Întâlnirea cu deținătorii de utilități publice și instituțiile avizatoare a avut loc la sediul Primăriei Rășinari, cu participarea vicepreședintelui CJ Sibiu Marcel Luca și a primarului Bucur Bogdan.
Foto: CJ Sibiu
„Amplasamentul viitoarei piste de biciclete ce va lega zona Tropini de Rășinari a fost predat constructorului.
Întâlnirea cu deținătorii de utilități publice și instituțiile avizatoare a avut loc la sediul Primăriei Rășinari, cu participarea vicepreședintelui CJ Sibiu Marcel Luca și a primarului Bucur Bogdan.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2023/07/biciclete.jpg?resize=698%2C466&ssl=1)
Conform proiectului, va fi construit un segment lat de 3 m și o lungime de 87 m, amplasat pe partea dreaptă a drumului judetean (in direcția Rășinari), după care vor fi realizate două segmente de pistă, amplasate de o parte și de alta a șoselei, fiecare având lățimea de 1,5 m și lungimea de 1,6 km.
Noua pistă va fi construită în continuarea celei existente dinspre Sibiu, până la podul de peste Râul Seviș de la intrarea în localitatea Rășinari.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2023/07/biciclete3.jpg?resize=698%2C465&ssl=1)
Lucrările sunt finanțate de către Consiliul Județean Sibiu, cei 6,12 milioane lei fiind a locați din bugetul propriu, execuția fiind asigurată de asocierea Prodial SRL – Drumserv SA, cu termen de predare în luna august 2024” – este mesajul postat de Consiliul Județean Sibiu.