Finalul fericit al poveștii băiețelului pierdut în pădure: externat cu toate analizele normale

Băiețelul de cinci ani găsit după aproape două zile în pădurea din zona Sebeșu de Jos – Sebeșu de Sus a fost externat luni. Starea lui este foarte bună, potrivit managerului Spitalului Clinic de Pediatrie din Sibiu.

sursa foto: ISU Sibiu

„Copilul a fost externat azi. Este foarte bine. Peste trei săptămâni vine la control, dar nu avea absolut nimic, toate analizele erau normale”, a declarat medicul Camelia Grigore pentru AGERPRES.

Directorul spitalului a explicat de ce copilul a rezistat două zile în pădure, singur și în ploaie. Concluzia medicului: băiețelul a supraviețuit pentru că nu a conștientizat pericolul.

„Copilul nu a fost speriat, fiind prea mic pentru a înțelege ce i s-a întâmplat. S-a ascuns într-o scorbură și a stat acolo. Nu i-a fost frică în sensul ‘vai de mine, vine ursul'”, a spus Camelia Grigore.

Micuțul s-a adăpostit într-un loc ferit de frig și ploaie. „Nu a venit înghețat de frig, deci sigur nu a stat în bătaia vântului”, a precizat medicul.

Un alt factor decisiv a fost faptul că băiețelul era obișnuit să stea în aer liber. „Se ducea cu tatăl să repare gardul, să facă una, alta. Era obișnuit cu a sta afară. Nu era un copil de la oraș”, a explicat Grigore.

„Bine că l-au găsit în două zile”

Medicul a subliniat că găsirea la timp a copilului a fost esențială pentru supraviețuire. „Dacă mai stătea încă vreo trei zile, probabil că nu era același deznodământ”, a concluzionat directorul spitalului.

Operațiunea de căutare

Copilul dispăruse în localitatea Sebeșu de Jos și a fost găsit după 48 de ore în extravilanul localității Sebeșu de Sus, la aproximativ doi kilometri de locul dispariției. A fost localizat cu ajutorul elicopterului Inspectoratului General de Aviație.

La acțiunea de căutare au participat aproximativ 250 de persoane: polițiști, jandarmi, cadre ISU, salvamontiști, voluntari, studenți ai Academiei Forțelor Terestre și specialiști ai Centrului Chinologic Sibiu. Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, i-a felicitat pe salvatori pentru intervenție.