Final de infarct. „Vulturii“ se impun la Ploiești!

CSU Sibiu s-a impus la Ploiești, în această seară, într-un meci din cadrul etapei a 17-a a Conferinței B a Ligii Naționale de baschet masculin, scor final 89-87 (24-26, 23-12, 24-24, 18-25). Meciul a consemnat debutul lui Elias Drăgan (16 ani) în Liga Națională, tânărul baschetbalist sibian reușind 9 puncte!

A fost a doua victorie consecutivă, după cea din runda precedentă de la Sibiu, 87-81 cu CSM Târgu Mureș, rezultat în urma căruia „vulturii“ și-au asigurat un loc în Top10, urmând să continuă cursa spre podium.

La Ploiești, elevii lui Rinkevicius au trăit periculos, alternând perioadele bune cu căderi care puteau să-i coste victoria. În ultimul sfert, au risipit rapid 7 din cele 9 puncte avantaj, părând să piardă controlul asupra unui joc în care au condus la un moment la 14 puncte diferență. Din fericire, au luptat din greu, reușind să păstreze în cele din urmă acest avantaj până la final, chiar dacă a fost 85-85, cu un minut și jumătate înainte de final, apoi 88-87 și atac ploieștean cu 10 secunde înainte de ultima sirenă. Extrem de mobili în apărare, „vulturii“ au provocat o eroare a gazdelor la repunere (abatere de 5 secunde), când mai rămăseseră 3 secunde, după care Ivanov, faultat, a închis tabela transformând una din cele 2 aruncări libere, pentru scorul final: 89-87

CSU Sibiu: Nandor Kuti și Ivanov, ambii cu 14 puncte, Uță 13 pct, Pratt, Barro și Dragoste câte 10, Elias Drăgan (16 ani, debut în Liga Națională) și Gavriloaia câte 9.

În etapa următoare, ultima din prima fază a campionatului, BC CSU Sibiu, care a ajuns acum la un bilanț de 9-6, va întâlni sâmbătă 20 ianuarie, de la ora 18, lanterna CSM 2007 Focșani.