Final de campionat! Mircea Marco Pătru și-a ridicat tichetul pentru Rotax Grand Finals 2023 Bahrain!

Piloții sibieni au participat în weekend la etapa a VI-a, ultima a Campionatului Național de Karting, pe circuitul AMC KART din Tunari, Ilfov. Cu titlul național la Junior ROTAX obținut etapa trecută, Mircea Marco Pătru (CS SIBIU RACING TEAM) a intrat în posesia tichetului de participare la Rotax Grand Finals 2023 Bahrain, la începutul lunii decembrie.

Angrenat în lupta pentru titlul național la Clasa Mini ROTAX, Cristian POPA COMĂNICIU, de la Road Runner Racing Team Sibiu, a fost penalizat cu câte 5 secunde în ambele manșe calificative, de fiecare dată pentru „producerea unui incident“. Afectat de evenimente, sibianul a terminat pe 5 în prima finală și pe 7 în cea de-a doua, pierzând clar lupta pentru titlu. Ciprian Tudor Ioniță (CRG România), aflat pe primul loc la general înaintea cursei din weekend, a terminat și el sub podium, pe 4, dar a intrat în posesia unui bilet pentru Rotax Grand Finals 2023 Bahrain. Etapa a fost câștigată clar de Matei Popescu (CRG Romania), cu victorii în ambele finale.

Probleme au fost și la clasa Junior ROTAX. În weekend, fără campionul Mircea Marco Pătru în cursă, Istvan Deszo (de la Road Runner Racing Team) a fost descalificat în prima finală pentru „ neîncadrarea în prevederele regulamentului tehnic“, după ce primise o penalizare de 5 secunde. De asemenea, a fost descalificat și în cea de-a 2-a finală, de această dată pentru „ajutor primit în pista“. Ultimul loc la Tunari (0 pct), Istvan Deszo a ratat șansa de a-l depăși pe Edward Epuraș (ACS Praga Racing), locul secund la general. Epuraș a câștigat etapa, acumulând 45 de puncte.

La MICRO ROTAX, Andrei Dorin BÂRSAN și Ayan FLORESCU (ambii de la Road Runner Racing Team), au încheiat pe pozițiile 6 și respectiv 7.

La Senior ROTAX, Sebastian VASILE (Road Runner Racing Team Sibiu) a terminat pe 13, în timp ce sibianul Nicolae Popa (A.C.S. MASTERKART) a terminat pe 19, având și el o penalizare de 5 secunde în prima finală.