FC Hermannstadt continuă seria de meciuri excelente. 2-1 cu Universitatea Craiova

FC Hermannstadt a întâlnit astăzi pe teren propriu pe Universitatea Craiova, meci contând pentru etapa a 19-a a Superligii.

Meciul a început cu ocazii de ambele părți, dar echipa sibiană a fost vizibil în avantaj. Cu toate acestea prima repriză s-a încheiat cu tabela intactă, 0-0.

După pauză sibienii par mai motivați, iar în minutul 51, Gabi Iancu șutează în forță de la marginea careului de 16 metri și reușește să îl nvingă pe portarul oaspete.

Bucuria sibienilor nu durează însă mult, doar un minut mai târziu Mitriță reușește să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj după o fază personală, încheiată cu o execuție de efect care îl învinge pe Căbuz. Scor 1-1.

A venit însă minutul 61, când Oroian primește o pasă excelentă de las Balaure, și șutează din centrul careului reducând echipa sibiană în avantaj, 2-1.

Până la final craiovenii au încercat să atace, iar sibienii să țină de rezultat, dar tabela a rămas nemodificată. Scor fina 2-1 pentru sibieni.

Prin acest rezultat FC Hermannstadt a urcat în clasamentul provizoriu pe locul 5.