Fără medalii la Naționalele U18 indoor

Atleții din județul Sibiu au fost în afara podiumurilor, la finalele Campionatului Național de atletism indoor rezervat Cadeților U18. Cea mai aproape de medalie a rămas Shanice-Dzifa Akabah (CSȘ Șoimii Sibiu), care s-a clasat pe locul 4 la triplusalt, sâmbătă, în prima zi a competiției, cu o săritură de 11,24m, la 49 de centimetri de învingătoare. Ștefan Costea (CSȘ Șoimii Sibiu) și Vanesa Giangu (CSȘ Mediaș) au reușit 2 locuri 5, la 200 metri masculin și respectiv 1500 m feminin.

Ștefan Costea (CSȘ Șoimii, culoarul 2) a terminat pe 5 la 200 metri și pe 6 la 400 metri (foto: captura video)

Duminică, la 200 metri masculin, Ștefan Costea (CSȘ Șoimii Sibiu) a terminat al 5-lea, din peste 50 de atleți, cu timpul de 23,52 secunde, la 65 de sutimi de învingător. În prima zi a competiției, la 400 metri, Ștefan Costea reușise al 6-lea timp din 48 de participanți (52,78 secunde), la 1,22 secunde de învingător.

CSȘ Mediaș a fost prezent în competiție cu 2 sportive: Vanesa Giangu și Denisa Cîmpean.  Sâmbătă, la 1500 metri feminin, Vanesa Giangu a terminat pe 5, cu 4:59,17 minute, în vreme ce coechipiera sa Denisa Alexia Cîmpean a fost a 14-a, cu timpul 5:37,78. Duminică, Denisa a alergat 3000 de metri în 11:33,30 minute, timp cu care s-a clasat a 9-a.

În prima zi a competiției, sâmbătă, la 60 metri plat, Alexandra Ioana Radu (CSȘ Șoimii Sibiu) a reușit calificarea în finală, cu al 7-lea timp din 32 de altete, clasându-se tot pe 7 în finală, cu 8,09 secunde, timp cu 4 sutimi mai bun decât în precalificări.

La 400 metri feminin, Iulia-Georgian Negoescu (CSȘ Șoimii) s-a clasat pe 19, cu timpul de 1:05,10 min.

Ștafeta de 4×185 metri a CSȘ Șoimii Sibiu, formată Rucsandra Maria Roiban, Alexandra Ioana Radu, Iulia-Georgiana Negoescu și Shanice-Dzifa Akabah a terminat a 7-a din 12 participante, cu timpul 1:43,20.

Campionatul Național de atletism indoor rezervat juniorilor U18 s-a desfășurat în perioada 16-17 martie, în  Sala de Atletism „Ioan Soter“ din cadrul Complexului Național „Lia Manoliu“.