Fără energie în ultimele secunde. CSO Voluntari – CSU Sibiu 77-72 (36-43)

CSU Sibiu și-a pierdut energia pe final, ratând o a doua victorie în fața CSO Voluntari în Top 10. A condus la 8 puncte diferență în primul sfert, după care s-a aflat mereu în urmărire, reușind să egaleze și să aibă deficit de o singură posesie în ultimul minut.  A cedat în cele din urmă, în această seară, în Sala „Gabriela Szabo”, 72-77 (36-43) cu CSO Voluntari, în prima etapă din returul Top 10 al Ligii Naționale de baschet masculin.

Vecine în clasament, cele 2 echipe și-au disputat azi poziția a 6-a. Sibienii au condus timp de 12 minute, având 8 puncte avantaj după primul sfert, 21-13. Gazdele au revenit apoi și au trecut în față, reușind să intre la cabine cu +7, 43-36. Un parțial de 8-3 în startul sfertului 3 a crescut deficitul pentru sibieni la 12 puncte, 51-39 pentru Voluntari. Elevii lui Rinkevicius s-au mobilizat pentru a rămâne în joc, au refăcut diferența până la -5 , intrând în sfertul decisiv cu șanse de a întoarce jocul, 64-59 pentru gazde.

Un dunk urmat de o triplă Marc Crandall Loving, în mai puțin de  un minut a restabilit egalitatea, 64-64. Cu 46 de secunde înainte de final, tabela indica 74-72 pentru Voluntari. Din păcate, storși de energie, sibienii nu au mai punctat deloc, gazdele au mai adăugat 3 puncte, pentru scorul final: CSO Voluntari – CSU Sibiu 77-72 (17 -21, 26-15, 21-23, 13-13)

Principalul marcator pentru CSU Sibiu a fost Jay Lawrence Threatt Jr, cu 17 puncte (3 recuperări și 2 pase decisive). Pratt s-a aflat în double-double, cu 15 puncte și 10 recuperări (5 assisturi). Loving a contribuit și el cu 12 puncte (5 rec., 1 ass.). Au mai înscris Uță și Ivanov câte 8 pct, Dragoste 5 pct, Barro 4 pct, Gavriloaia 3 pct.

Urmează un adevărat tur de forță pentru gruparea sibiană, care are programate încă două partide în 7 zile, ambele în Sala Transilvania. Mai întâi, miercuri, 20 martie, de la ora 19, întâlnește CSM Corona Brașov, pentru ca duminică, 24 martie, să primească vizitat campioanei U-BT Cluj Napoca în Derbiul Ardealului.