Europa, „nucă tare“! CSU Sibiu – Anwil Wloclawek 41-79 (22-41)

CSU Sibiu a surprins plăcut în debutul meciului din această seară, din Sala Transilvania, cu Anwil Wloclawek, în runda a 3-a din Grupa B a FIBA Europe Cup. Cu Barro precis și extrem de mobil, trupa lui Rinkevicius a dictat ritmul în primul sfert, având avantaj de 7 puncte, în două rânduri (9-2 și 12-5), în fața deținătoarei trofeului – Anwil Wloclawek. Mai mult, a încheiat parțialul în avantaj, 17-14.

(Dan GREAVU)

„Boala“ acestui start de sezon ne-a afectat însă apoi grav pe tabelă. În următoarele 10 minute, sibienii au suferit cumplit la finalizare, având o cădere inexplicabilă. Posibil, pe fondul oboselii acumulate în urma meciurilor LNMB-FIBA Europe Cup. Au marcat doar 5 puncte, procentajele coborând sub 30 la sută atât la aruncările de 2 puncte (5 reușite din 18), cât și la cele de 3 (2 reușite din 9 aruncări). Oaspeții au marcat la foc automat, în special pe finalul sfertului, detașându-se la 19 puncte: 22-41.

Din păcate, nici pauza nu ne-a ajutat să oprim declinul, astfel că în primele aproape 4 minute de la reluare n-am marcat deloc. Gavriloaia a urnit în sfârșit tabela și-n dreptul CSU, cu un layup, însă polonezii s-au detașat apoi decisiv. La intrarea în ultimul sfert, tabela indica 30-62. Rinkevicius a dat minute tuturor jucătorilor de pe foaie, inclusiv lui Mihai Banciu și Bogdan Bădițescu, căutând să conserve energia oamenilor de bază pentru meciul de sâmbătă, de la CSM Târgu Mureș, din Liga Națională de baschet masculin.

Fanii echipei sibiene au ieșit și de această dată în evidență, stârnind admirația tuturor. Au cântat permanent, parcă mai „cu foc“ din momentul în care zarurile erau aruncate, completând în mod fericit spectacolul unui meci de nivel european.

Fără nicio reușită din 8 aruncări din acțiune, Pratt (cu 5 aruncări din afara semicercului) și respectiv Minchev (cu 3 încercări ratate de 3 pct și 5 de 2 pct), alături de Ivanov (nicio reușită din 5 aruncări de 2 pct și o reușită din 3 din afara semicercului), echipa sibiană n-a avut nicio șansă în această seară.

Scor final: CSU Sibiu – Anwil Wloclawek 41-79 (17-14, 5-27, 8-21, 11-17)

La CSU Sibiu, Barro a fost aproape de double-double, reușind 13 puncte și 9 recuperări. Uță a contribuit cu 8 puncte și 4 recuperări, Gavriloaia cu 7 puncte, o recuperare și un assist, Kuti 5 puncte, 2 rec și 1 ass.. Dragoste și Ivanov au reușit câte 3 puncte, iar Pratt 2 puncte.

La oaspeți, principalul marcator a fost Jakub Schenk, cu 13 puncte.

În urma acestui rezultat, CSU Sibiu ocupă ultima poziție în clasamentul Grupei B a FIBA Europe Cup. Anwil Wloclawek a urcat pe primul loc, însă doar până la finalul partidei dintre Bilbao Basket și Caledonia Gladiators.

sursa: flashscore.ro

După meciul din LNBM de la Tg. Mureș, sibienii vor avea parte de o deplasare lungă, în Scoția, pentru returul cu Caledonia Gladioators, partidă programată vineri 8 noiembrie, de la ora 21,30