Eșec la Pitești: FC Argeș – CSU Sibiu 77-70 (47-34)

CSU Sibiu n-a rezistat în această seară la Pitești, în etapa a 5-a a Ligii Naționale de baschet masculin. Elevii lui Tomas Rinkevicius au cedat fără drept de apel în fața FC Argeș, scor 70-77 (34-47).

Sibienii au fost mereu în urmărire, înregistrând la final a 2-a înfrângere în această săptămână, după o serie de 5 partide câștigate consecutiv în start de sezon, 3 în LNBM și 2 în Cupa României. Reamintim, miercuri, sibienii au pierdut în Sala Transilvania în fața scoțienilor de la Caledonia Gladiators, scor 68-80 (14-15, 9-26, 26-14, 19-25) în prima partidă din Grupa B a FIBA Europe Cup.

Fără prea mult timp la dipoziție pentru refacere și deplasare, în această seară, CSU Sibiu a fost o pradă ușoară, pierzând clar primele 3 sferturi, 14-23, 20-24, 13-17, pentru a reveni în ultimul, scor 23-13. Am avut la un moment dat un deficit de 18 puncte. În sfertul 4, un run de 8-0 sibian a strâns tabela la -4 (68-72) dar la fel ca miercuri efortul depus a fost insuficient, fiind apoi rispit pe final.

Principalii marcatori pentru CSU Sibiu au fost Adnam, cu 24 de puncte, Uță și Barro cu câte 11. La gazde s-a remarcat Nikola Jevtovic cu 20 puncte.

În urma acestui rezultat, CSU Sibiu coboară pe 3 în Grupa B a Ligii Naționale de baschet masculin, cu 7 puncte, dar are un meci mai puțin disputat față de FC Argeș (locul 1, cu 9 pct) și CSM Constanța (locul 2, cu 8 puncte). În runda următoare, echipa sibiană primește vizita echipei CSM Constanța, duminică 29 octombrie. Până atunci însă, galben-albaștrii vor diputa meciul 2 din Grupa B a FIBA Europe Cup, în deplasare, la echipa spaniolă Bilbao Basket.