Eșec la limită: U Cluj – FC Hermannstadt 2-1 (0-0)

FC Hermannstadt a pierdut primul meci oficial din acest an, 1-2 (0-0) cu Universitatea Cluj, în această seară, pe Cluj Arena.

Fără Daniel Paraschiv în primul 11 (abia refăcut după o accidentare), Baba Alhassan (transferat la FCSB) și Cristi Neguț (accidentat), FC Hermannstadt a început prudent la Cluj, cu Universitatea, în această seară, în etapa a 22-a a Superligii României la fotbal.

Sibienii au „înghețat“ jocul pe durata întregii prime reprize, gazdele având doar 2 faze notabile la poarta lui Muțiu, în minutele 4 și 16, ambele șuturi ocolind ținta.

Pentru actul secund, Măldărășanu a încercat cu Daniel Paraschiv în locul lui Fonseca și Mino Sota în locul lui Biceanu.  În minutul 62, Alessandro Murgia avea să finalizeze simplu o pasă venită de la Paraschiv: 1-0 pentru FC Hermannstadt, la prima ocazie importantă a sibienilor.

Bucuria a fost de scurtă durată, Chipciu restabilind egalitatea 3 minute mai târziu: 1-1

Jocul s-a aprins. Muțiu rezolvă la șutul lui Ilie (72), iar în replică Gabi Iancu (73) șutează din afara careului, pe lângă poarta adversă. Intră Bucuroiu și Petrescu pentru împrospătarea jocului sibian, dar U Cluj reușește să lovească decisiv. Daniel Popa (76) a reluat în plasă o pasă venită de la Dan Nistor: 2-1 pentru U Cluj.

Sibienii se aruncă în atac, Gabi Iancu și Găman trec pe lângă egalare în minutul 87, același Găman (90) trimite cu capul alături, dar tabela rămâne încremenită: 2-1 pentru Universitatea.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt face rocada cu Universitatea în clasament, coborând pe 8. În etapa următoare, sibienii vor întâlni, pe Municipal, duminică 28 ianuarie, de la ora 14, FC Botoșani.

Echipele

FC Hermannstadt: Muțiu – Butean, V. Găman, Bejan, Oroian – Balaure (76, Petrescu), Biceanu (46, Mino Sota), Murgia (87, Bărbuț), A. Jipa (75, Bucuroiu) – G. Iancu, R. Fonseca (46, D. Paraschiv)

U Cluj: Iliev – Thalisson, Pițian, Masoero  – Fossati (71, Filip Ilie), Chipciu, G. Simion (46, Dan Nistor), Silaghi (71, Pănoiu) – Bic (63, Grobry), D. Popa, V. Gheorghe