Erorile ne-au costat victoria! FC Botoșani – FC Hermannstadt 2-2 (1-2)

FC Hermannstadt a luat doar un punct la Botoșani, în această seară, în fața unui adversar net inferior, într-o partidă din cadrul etapei a 8-a a Superligii. A fost 2-2, după o primă repriză încheiată în avantaj, cu o dublă a lui Daniel Paraschiv.

Echipa sibiană a început „cu stil“ la Botoșani, arătându-și intențiile ofensive încă din start. Elevii lui Măldărășanu au urcat în mai multe rânduri, în primele minute, cu linia de fund în terenul advers, doar Căbuz fiind undeva la 40 de metri de propria poartă. Cu toate acestea, prima ocazie a meciului au avut-o gazdele, în minutul 11, fiind semnată de Eduard Florescu, care a șutat alături, de la marginea careului. Balaure (‘13) a lovit cu capul periculos, pe fonduri unei dominări copioase a sibienilor, însă golul a picat la poarta noastră. Drole (‘22) a profitat de o eroare gravă a lui Căbuz și a reluat în poarta goală: 1-0. Faza a fost analizată cu ajutorul sistemului VAR, pentru un presupus henț, însă golul a fost validat.

A urmat apoi un final de primă repriză cu 3 goluri sibiene. Primul a fost reușit de Daniel Paraschiv (‘29), acțiunea fiind din nou analizată de VAR minute bune, pentru un presupus ofsaid la Balaure, autorul centrării. A fost în cele din urmă validat: 1-1

Zece minute mai târziu, Gabi Iancu avea să marcheze și el, însă VAR a intervenit din nou și a anulat reușita pentru un presupus henț al atacantului sibian.

Cu câteva momente înainte de finalul reprizei, o centrare în gura porții a lui Oroian este reluată cu capul în poartă de același Daniel Paraschiv, care i-a luat excelent fața adversarului Țigănașu: 1-2

La reluare, Butean este trădat de terenul îmbibat cu apă și cu denivelări. O minge trimisă spre Căbuz e prea moale, Drole ajunge primul, șutul său e respins de goalkeeper-ul sibian, însă balonul ajunge la David Gabriel care reia în poarta goală: 2-2

Sibienii au acuzat șocul după acest nou gol primit pe o greșeală gravă individuală, nereușind să-și revină nici măcar când au rămas în superioritate numerică, în minutul 67. Drole a fost eliminat cu roșu direct, pentru un fault dur. FC Hermannstadt avea la dispoziție o jumătate de repriză să dea lovitura la Botoșani.

Măldărășanu a încercat de toate, a scos un fundaș central și a introdus un mijlocaș, l-a introdus și pe Murgia (debut în Superligă), dar fără efecte pe tabela de marcaj. Italianul a trimis peste, cu capul, în minutul 83, Daniel Iancu (‘88) a șutat și el periculos, însă gazdele s-au apărat cu tot efectivul și au făcut-o bine.

În minutele de prelungire, l-am pierdut și pe Mino Sota, care a văzut al doilea cartonaș galben pentru un fault tactic la jumătatea terenului. Tabela a rămas încremenită: 2-2

FC Botoșani: Ducan – Mutombo (‘13, Adams), Pius, Șeroni, Țigănașu – David, Dican, Florescu – Ngoma (‘78, Zabou), Drole, Pinson (‘79, Cioiu). Antrenor: Dan Alexa

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman (‘67, D. Iancu), I.Stoica, Oroian (‘74, Medina) – Jipa, Mino, Alhassan (‘82, Murgia), Balaure (82, Bărbuț) – G. Iancu (‘67, Fonseca), D. Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt urcă provizoriu pe locul 8 în clasamentul Superligii, cu 9 puncte, din 2 victorii și 3 rezultate de egalitate. Echipa sibiană va reveni acasă duminică, 17 septembrie, de la ora 17, pentru partida din runda a 9-a cu FC Voluntari. Restanța cu FCSB a fost mutată joi, 21 septembrie, de la ora 20.