Eliminați din Cupă! CSU Sibiu a ratat finalul cu CSM Constanța

CSU Sibiu a ratat calificarea în semifinalele Cupei României, după ce a cedat azi, la Cluj-Napoca, în fața CSM Constanța, scor 63-67, în primul meci din Turneul Final 8.

foto arhivă: facebook/CSU Sibiu

A fost un meci intens disputat, la fel ca precedentele întâlniri din acest sezon. Marinarii au început cu un 5-0, au condus mai mereu pe tabelă, la diferențe mici, dar au fost prinși mereu din urmă de elevii lui Rinkevicius. Meciul a fost decis în sfertul 4. Cu 5 minute și jumătate înainte de final, CSU Sibiu avea avantaj de 3 puncte,  63-60, în urma unui lay-up Ivanov. A urmat un blocaj inexplicabil în atacul echipei lui Rinkevicius, care nu a mai găsit DELOC coșul. Nici marinarii n-au fost prea eficienți, însă tot au reușit 7 puncte, care aveau să îi ducă în semifinale.

Scor final CSU Sibiu – CSM Constanța 63-67 (22-22, 23-27, 13-9, 5-9)

Cel mai bun marcator sibian a fost Threatt cu 16 puncte, urmat de Dragoste cu 13 și Kuti cu 9. Au mai punctat Uță și Barro – câte 7, Ivanov 5, Gavriloaia 3, Pratt 2 și Loving 1.

La constănțeni s-au remarcat Griffin, cu 17 puncte și Henderson Jr. cu 15 puncte

Turneul Final 8 continuă la această oră, în Sala „Horia Demian”, meciurile fiind transmise în direct de către Digi Sport și Prima Sport.

• BC CSU Sibiu – CSM CSU Constanța 63-67
  • ora 15:00    CSM Petrolul Ploiești – Rapid București
  • ora 17:45    CSM CSU Oradea – CSM Târgu Mureș
  • ora 20:30    CSO Voluntari – U-BT Cluj-Napoca

Din faza semifinalelor competiția se mută în BTarena, partidele urmând să se joace de la orele 17:30 și 20:30.

Finala Cupei României la baschet masculin este programată pe 18 februarie, de la ora 20:30.