Astăzi, la Centrul Cultural „Ioan Macrea” din Gura Râului, elevi ai clasei a II-a au descoperit magia lecturii, alături de doamna Silvia Macrea, manager CJCPCT „Cindrelul-Junii” Sibiu.
FOTO: Centrul Creației Junii Sibiu
Cei mici au aflat despre tradițiile și legendele locale, dar și despre Junii Sibiului, a căror poveste a început în urmă cu 80 de ani, chiar la Gura Râului.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/02/417518960_894328912488917_7201994861373007816_n.jpg?resize=698%2C393&ssl=1)
„Mulțumiri doamnei Paula Șerb, prof. învățător și doamnei Anca Botoroagă, directorul Școlii Gimnaziale „Aurel Decei”. Împreună cu Biblioteca Astra Sibiu încurajăm lectura” – Centrul Creației Junii Sibiu.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/02/417404899_894328875822254_8555058712328986804_n.jpg?resize=698%2C393&ssl=1)
Activitatea CJCPCT „Cindrelul-Junii” Sibiu este posibilă cu finanțarea acordată de Consiliul Județean Sibiu.