Egalitate după două jocuri! CSO Voluntari – CSU Sibiu 94-70 (50-40)

Vicecampioana CSO Voluntari a reușit victoria, în această seară, în meciul doi din runda inaugurală a play-off-ului Ligii Naționale de baschet masculin, 94-70 (50-40) cu CSU Sibiu. A egalat situația la general, următoarele două partide fiind programate la Sibiu, în Sala Transilvania, pe 18 și 20 aprilie.

Dacă miercuri, în primul meci, „vulturii“ au reușit o evoluție încântătoare, cu un forcing de 22 de minute care a năucit vicecampioana, de această dată au fost în joc doar ceva mai bine de 5 minute, după care au căutat fără succes să revină. La 17-17, gazdele au reușit un run de 7 puncte, Uță și Whelan au replicat pentru 21-24, apoi CSO Voluntari s-a distanțat și a controlat fără probleme partida.

Vicecampioana a câștigat toate cele 4 sferturi, pe primul la 8 puncte, iar pe ultimele 2 la 7 puncte, având în cea mai bună perioadă un +10 pe tabelă și conducând în ultimul parțial la diferență maximă de 25 de puncte, 86-61, apoi 91-66.

Scor final: CSO Voluntari – CSU Sibiu 94-70 (29-21, 21-19, 22-15, 22-15)

De această dată, Pratt a fost mult mai „timid“, cu doar 4 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive. Principalul marcator pentru CSU Sibiu a fost din nou Roberts Blumbergs, cu 19 puncte (2 rec.). Au mai punctat: Uță 18 pct (8 rec., 2 p.d.), Whelan 10 pct (2 rec, 4 p.d.), Dragoste 6 pct. (3 p.d.), Crespo 6 pct. (1 rec.), Barro 4 pct. (2 rec, 1 p.d.) și Ionescu 3 pct.

Principalii marcatori ai gazdelor au fost Tekele Mozet Cotton și Charles Watson Jr, ambii cu 18 puncte.

CSU Sibiu a câștigat, miercuri, primul meci din cadrul seriei cu CSO Voluntari

Întrucât se joacă în sistemul cel mai bun din 5 partide, cu primele 2 întâlniri la Voluntari, „vulturii“ vor juca pe 18 și 20 aprilie în Sala Transilvania din Sibiu, o dublă victorie fiindu-le suficientă pentru calificarea în semifinale.