Suntem „în flăcări“! FC Hermannstadt a spulberat Oțelul pe Municipal!

FC Hermannstadt a făcut azi o adevărată demonstrație de forță. A învins Oțelul Galați, scor 4-1 (2-1), în cadrul etapei a 29-a a Superligii, penultima din sezonul regulat.

foto> facebook/FCH

Elevii lui Măldărășanu au rămas în cursa pentru calificarea în play-off, reușind o prestație de excepție, în fața unui public efervescent. Oaspeții au deschis scorul în minutul 12, prin Teles, care a punctat la prima ocazie serioasă a meciului. Împinși de la spate de fani, sibienii lui Măldărășanu au întors minunat până la pauză, prin Ianis Stoica (’26) și  Daniel Paraschiv (’44 – din penalti). Același Ianis Stoica a reușit dubla (’49), pentru ca scorul final să fie stabilit de Neguț, în minutul 87.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a urcat din nou pe locul 6 în clasament, cu 40 de puncte, la egalitate cu UTA Arad.