„Duș scoțian“ în FIBA Europe Cup! CSU Sibiu – Caledonia Gladiators 68-80 (23-41)

CSU Sibiu a cedat în fața scoțienilor de la Caledonia Gladiators, în această seară, în Sala Transilvania, scor 68-80 (14-15, 9-26, 26-14, 19-25) în primul joc din Grupa B a FIBA Europe Cup. Un meci început „fierbinte“, continuat „înghețat“ în atac, apoi din nou „fierbinte“, după care din nou „înghețat“, CSU cedând în sfertul 4.

Cu 5 victorii din 5 în spate în start de sezon, elevii lui Rinkevicius au pus 4 puncte în față (4-0 chiar în startul partidei), au mers cap la cap cu adversarul până la 16-17, după care s-au prăbușit. Un run de 10-0 scoțian i-a destabilizat, blocându-le aproape complet inspirația în atac.

Până la pauză, sibienii au suferit cumplit atât la aruncările de la distanță (doar o reușită din 10), cât și la libere (7 din 23, pentru un procent de doar 30,43 la sută). În aceste condiții, CSU Sibiu a mers la cabine cu doar 23 de puncte marcate, 14 în primul sfert și 9 în cel de-al 2-lea.

Scoțienii au sporit constant diferența, cu Mihailo Jovicic (13 pct) și Patrick Whelan (10 pct) principali marcatori. Au intrat la pauză cu un plus 18 nesperat în startul partidei, 23-41.

Caledonia a sporit la plus 22 în startul sfertului 3 (29-51), după care CSU Sibiu a reușit să revină spectaculos, cu un run de 13-0! De la 29-51 s-a făcut 42-51, sala a „explodat“, iar echipa sibiană a început să spere. A recuperat punct cu punct, iar la intrarea în ultimul sfert mai avea de recuperat doar 2 posesii: 49-55!

Din păcate, ritmul bun nu a continuat în decisiv, iar Caledonia s-a dus din nou la +12, la jumătatea parțialului, 58-70. Diferența s-a păstrat aproape de intrarea în ultimele 2 minute, 63-75. Efortul depus de sibieni și-a spus cuvântul, CSU cedând în cele din urmă partida, 68-80. Scoțienii au închis tabela cu o triplă chiar pe sirenă.

Principalii marcatori ai CSU Sibiu au fost Pratt și Adnam cu câte 14 puncte. Yordan Minchev a încheiat în double-double, 11 puncte și 11 recuperări, în timp ce Pavlin Ivanov a reușit 10 puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive. Au mai marcat: Barro – 9 puncte, Dragoste – 8 puncte și Uță – 2 puncte.

La scoțieni s-au remarcat Minchev – 24 de puncte și Jovicic – 20 de puncte.

CSU Sibiu face parte din Grupa B a FIBA Europe Cup, alături de Anwil Wloclawek (POL), Surne Bilbao Basket (ESP) și Caledonia Gladiators (GBR). Celălalt meci din prima etapă, dintre Anwil Wloclawek – Bilbao Basket, este programat miercuri seară.  În etapa următoare, CSU Sibiu va întâlni, în deplasare, miercuri 25 octombrie, echipa spaniolă Bilbao Basket.

„Fanii au fost uimitori“

„În prima repriză nu am avut acel nivel de contact, jocul fizic de care aveam nevoie. Au fost unele aspecte pozitive în a doua jumătate, desigur. Dar trebuie să joci în toate cele patru sferturi, mai ales în aceste jocuri europene. Fanii au fost uimitori, ca de obicei. Deci, trebuie menționați. Întotdeauna e incredibil să joci în fața fanilor noștri. Ar fi fost frumos să obținem victoria pentru ei” a spus Kyle Adnam la încheierea jocului, citat de CSU Sibiu.

Gruparea sibiană trebuie să își refacă forțele cât se poate de repede, având programat meci în Liga Națională sâmbătă 21 octombrie, în deplasare, de la ora 18, la FC Argeș Pitești.