Duel aprig în debutul finalei mici! Rapid – CSU Sibiu 83-72 (39-34)

CSU Sibiu a debutat cu o înfrângere, în această seară, în seria cu Rapid din finala mică a Ligii Naționale de baschet masculin. 72-83 (34-39) în Sala Rapid, după un meci echilibrat. Diferența a fost făcută în debutul sfertului 4, când gazdele s-au desprins la +17, scor (76-59), cea mai mare diferență din meci.

foto arhivă: facebook/CSU Sibiu

Sibienii au început cu avantaj de 2 puncte, după un lay-up Mirel Dragoste, și au căutat să se desprindă, dar gazdele s-au ținut bine. Am avut un  prim sfert extrem de disputat, cu nu mai puțin de 6 egalități pe tabelă, câștigat totuși de elevii lui Rinkevicius la limită, 20-19.

Cea de-a doua perioadă s-a disputat în aceeași notă, cu cele două echipe alternând la conducere, până la 31-30 în favoarea sibienilor. A urmat apoi o perioadă bună a rapidiștilor, care s-au desprins la 8 puncte, după un run de +9. Marielli a redus cu o triplă, cu doar 2 secunde înainte de intrarea la cabine, 39-34 în favoarea Rapidului.

La reluare, Welan ne-a adus la numai o posesie distanță, după care Stone, Kariniauskas și Conger au reușit încă un +6 pentru Rapid, scor 45-36 pentru gazde. Sibienii au rămas în urmărire și, cu 6 minute înainte de finalul sfertului, Dragoste reușea o triplă care ne-a apropiat la 43-47. Stone a intervenit imediat cu 2 puncte, după care Pratt a contribuit și el la revenirea CSU cu o triplă minunată, 46-49! Rapidul a replicat din nou cu un run de 6-0, care ne-a cam tăiat elanul. Gazdele au profitat și au sporit apoi diferența la +12 înainte de ultimul sfert, 63-51.

În debutul sfertului 4 am cedat definitiv lupta, Rapidul ajungând la 70-54 în doar 2 minute. Gazdele s-au concentrat apoi pe păstrarea diferenței confortabile până spre final, încheind primul meci al seriei cu o victorie extrem de muncită: Rapid – CSU Sibiu 83-72 (19-20, 20-14, 24-17, 20-21)

Marcatori pentru CSU Sibiu: Whelan 16 pct, Pratt 12 pct, Dragoste 10 pct, Blumbergs 9 pct, Barro 8 pct, Marinelli 7 pct, Uță 4 pct, Ionescu 3 pct, Gavriloaia 2 pct și Crespo 1 pct. La recuperări s-au remarcat Blumbergs și Barro, cu câte 8 reușite, iar la pase decisive Whelan cu 5.

De la oaspeți s-a remarcat din nou Stone, cu 19 puncte, Olah 15, Kariniauskas și Conger cu câte 12.

Programul meciurilor următoare:

Meciul 2: CS Rapid București vs. BC CSU Sibiu – luni, 15 mai, ora 20:00, Digi Sport, Prima Sport , FRB TV

Meciul 3: BC CSU Sibiu vs. CS Rapid București – joi, 18 mai, ora 20:00, Digi Sport, Prima Sport, FRB TV

Meciul 4 (dacă este nevoie): BC CSU Sibiu vs. CS Rapid București – sâmbătă, 20 mai, FRB TV

Meciul 5 (dacă este nevoie): CS Rapid București vs. BC CSU Sibiu – marți, 23 mai, FRB TV