Dublă Balaure! VICTORIE FC Hermannstadt, la primul meci pe Municipal din 2024!

FC Hermannstadt a învins FC Botoșani, 2-0 (1-0), azi, pe Stadionul Municipal Sibiu, într-un meci din cadrul etapei a 23-a a Superligii. A întrerupt seria de 3 partide fără victorie, revenind în lupta pentru play-off.

(Dan GREAVU)

Marius Măldărășanu a trecut peste frustrările conducerii, care n-a putut să-l convingă pe Mino Sota să-și prelungească contractul cu FCH, și l-a introdus pe nipon titular. L-a trimis titular și pe Opruț, revenit din Belgia, dar s-a dovedit mai mult la derută, întrucât jocul periculos al sibienilor a venit din flancul drept, unde perechea Butean – Balaure a fost mult mai activă.

Avid de rezultate bune, după 3 etape de secetă, antrenorul sibienilor s-a dovedit din nou inspirat. Sibienii au început bine și, la chiar prima ocazie a meciului, au deschis scorul. Era minutul 10. Un triunghi de pase Butean – Murgia – Balaure a fost finalizat cu gol, ultimul reușind să trimită în poartă după ce a „făcut din corp“ doi fundași adverși: 1-0

FC Hermannstadt a rămas vioara întâi, Paraschiv (‘21) reluând pe lângă, dintr-o poziție dificilă, la o centrare a aceluiași Butean. Cinci minute mai târziu, Mino Sota a șutat plasat, la o palmă de stâlpul din stânga lui Ducan, din 16 metri, ratând așadar ocazia desprinderii.

După pauză, Ducan avea să respingă un șut pe jos al lui Daniel Paraschiv, balonul  a ajuns la același Balaure (50), care a reușit dubla, cu un șut plasat din careu: 2-0

Oaspeții au încercat să reacționeze, Benzar (66) a nimerit cadrul porții sibiene, dar Căbuz a fost la post. Pe contraatac, la faza imediat următoare, Daniel Paraschiv a șutat bine, dar s-a opus Ducan. Același Balaure (70) a avut șansa unui hat-trick , voleul său a fost blocat însă de portarul advers.

Pentru ultima parte a meciului, Măldărășanu a schimbat la mijloc, Balaure acuzând ușoare probleme medicale, iar postul lui Jipa fiind împrospătat cu Kevin Ciubotaru. Dragomir (85) și Fulop (86) au încercat de la distanță, însă fără mari emoții pentru Căbuz.

FC Hermannstadt a reușit să controleze partida până la final, asigurându-și cele 3 puncte puse în joc: 2-0 (1-0)

FC Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure (71, Oroian), Mino, Murgia (82, Biceanu), Jipa (71, Kevin Ciubotaru) – Iancu (26, Fonseca), Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Botoșani: Ducan – R. Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – Filip, Dican (74, Dragu), Mitrov (59, Dragomir)– Kaprof (31, Fulop), Ilicic (46, Adams), Caputa Ferreira (74, Cioiu). Antrenor: Bogdan Andone

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt revine pe locul 7 în Superligă, cu 32 de puncte, însă poate coborî pe 8 dacă Universitatea Cluj face cel puțin un punct, azi, la Iași, cu Poli. În etapa următoare, echipa sibiană va juca în deplasare la FC Voluntari, luni, 5 februarie, de la ora 17.