Dublă Balaure în Copou! Gabi Iancu pune cireașa pe tort! Poli Iași – FC Hermannstadt 1-3 (0-1)

FC Hermannstadt a marcat 3 goluri în această după-amiază pe Stadionul Emil Alexandrescu din Copou, reușind o victorie spectaculoasă în fața Politehnicii Iași, 3-1 (1-0), într-o partidă din cadrul etapei a 2-a a SuperLigii României la fotbal.

(articol de Dan GREAVU)

foto arhivă: facebook/FCH

Convins că a calculat bine în debutul campionatului, Marius Măldărășanu a păstrat formula de start din prima etapă, 0-1 cu Farul, iar cartea pe care a mizat s-a dovedit de această dată câștigătoare. Echipa sibiană nu s-a mai jucat cu ocaziile și a spart gheața pe tabelă foarte devreme. După o bară Roman, la un șut din afara careului, Balaure avea să lovească decisiv cu un șut cu piciorul drept: 0-1. Era minutul 11. Jumătate de gol i-a aparținut lui Neguț, care a recuperat la jumătatea terenului a făcut o cursă în flancul stâng și l-a găsit pe Balaure liber în centrul careului, pentru un prim assist de efect în acest sezon.

Cei 5.000 de ieșeni veniți să asiste la prima victorie a favoriților în SuperLigă, după o absență de 2 ani, au cam amuțit. Partida și-a schimbat cursul, ai noștri acceptând ușoara dominare a gazdelor, pentru a trimite săgeți otrăvite spre poarta lui Ailenei. Gheorghiță ne-a dat ceva emoții în minutul 25, mingea șutată de acesta lovind plasa laterală.

După pauză, Poli a căutat să iuțească, dar până să creeze vreo ocazie, s-a trezit cu poarta perforată încă o dată. În  minutul 59, același Balaure a marcat din nou, de această dată la capătul unei faze așezate de atac, cu un triunghi Sota – Dragoș Iancu – Silviu Balaure care l-a lăsat pe ultimul în poziție de unu la unu cu Ailenei: 0-2.

În minutul 68, Phelipe a trimis cu latul puțin pe lângă, după care Poli a reintrat în meci în minutul 72, la capătul unei faze în care Mino Sota a fost depășit mult prea ușor pe flancul nostru drept de Phelipe, iar Jatoba, scăpat de marcaj, a puncat cu latul din gura porții: 1-2

Leo Grozavu a efectuat apoi toate schimbările, aruncând în atac tot ce avea mai bun pe bancă. Elenul prea mare al gazdelor s-a lăsat cu un cartonaș roșu direct, în minutul 80, la un atac violent al lui Robert Ion asupra lui Mino Sota. Poli urma să joace finalul în zece oameni.

În minutul 85, o fază prelungită de atac a sibienilor este finalizată de Mino Sota de la marginea careului de 16 metri, balonul a lovit însă bara din dreapta lui Ailenei. În minutul 87, Gabi Iancu pune cireașa pe tort cu un câlcâi spectaculos din careul mic, la o centrare din stânga: 1-3.

Victoria sibiană nu mai putea fi scăpată, chiar dacă au fost dictate 13 minute de prelungire. Elevii lui Măldărășanu au încheiat în atac, Petrescu (90+3) luându-l la țintă pe Ailenei, apoi Mino Sota reluând din vole peste poartă. Un șut al lui Gabi Iancu a fost deviat în bară chiar în ultimele secunde, însă tabela a rămas încremenită.  S-a încheiat Poli Iași – FC Hermannstadt 1-3 (0-1)

FC Hermannstadt: Letica – Butean, Găman, Stoica, Opruţ – Balaure (84, P. Petrescu), Alhassan (64, Biceanu), Mino, D. Iancu (64, Jipa) – D. Paraschiv (90, A. Petre), Neguţ (64, Iancu). Antrenor: Marius Măldărășanu.

Poli Iași: Ailenei – Kouadio, Ilie (61, Tincu), Katanec, Șerban – Roman (78, Vojtus), Vașvari (46, Marchioni), Itu (46, R. Ion) – Jatobá, Harrison (61, Felipe), Gheorghiță. Antrenor: Leo Grozavu.

Marius Măldărășanu a declarat după meci că rezultatul de la Iași ar putea readuce încrederea la echipă: „Mă bucur că după aceste 3 puncte, încrederea ar trebui să revină. Va urma o deplasare lungă la Sibiu, unde vom ajunge abia dimineață, după care trebuie să ne refacem rapid pentru că sâmbătă avem meci cu UTA. Ne dorim ca antrenori, staff, jucători să accedem în play-off, toți ne dorim. Dar important acum e să adunăm cât mai multe puncte“.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt bifează primele puncte în clasament și urcă pe 6 în clasamentul provizoriu. În etapa următoare va întâlni UTA Arad, sâmbătă 29 iulie, de la ora 18,30, pe Stadionul Municipal din Sibiu.

sursa: flashscore