Dragoman, out! Două victorii la Singapore Smash 2024!

Medieșeanca Andreea Dragoman a părăsit Turneul Singapore Smash 2024, după ce a fost eliminată ieri, în proba de dublu feminin, în optimi. Alături de partenera sa tradițională Elizabeta Samara, a cedat în 3 seturi, 4-11, 9-11, 3-11, în fața perechii numărul 5 mondial Li Yu-Jhun / Cheng I-Ching (Taipei).

Dintre românce, de faza optimilor a trecut doar Adina Diaconu, care a învins, alături de Maria Xiao (Spania), perechea indiană Mukherjee/Ayhika Mukherjee (India), scor 3-1 (11-4, 12-14, 11-3, 11-9). Din păcate, a ratat o medalie, cedând apoi la același cuplu care le-a eliminat și pe Dragomir/Samara, Li Yu-Jhun/Cheng I-Ching (Taipei), scor 2-3 (11-7 9-11, 4-11, 11-9, 4-11)

„De calificarea în sferturile de finală au fost aproape și partenerele Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (Austria), care au depus un efort mare pentru a le elimina pe principalele favorite, Chen Meng și Wang Manyu (China). Perechea româno-austriacă s-a completat la masa de joc, a fost la câteva puncte de a închide meciul, însă finalul le-a aparținut adversarelor, scor 2-3 (8-11, 11-6, 12-10, 9-11, 8-11).

Perechea Elizabeta Samara/Andreea Dragoman a revenit la masa de joc după victoria din prima rundă, însă calificarea în sferturi a fost stopată de perechea Li Yu-Jhun/Cheng I-Ching (Taipei), scor 0-3 (4-11, 9-11, 3-11).“, a  notat Federația Română de tenis de masă.

Faza sferturilor de finală a mai fost atinsă la dublu mixt de Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs. Perechea tricoloră și-a încheiat parcursul, ieri, în fața perechii Shin Yubin/Lim Jonghoon (Coreea de Sud), scor 0-3 (8-11, 8-11, 13-15).

Singurul sportiv din delegația României rămas în competiție, Ovidiu Ionescu îl va întâlni azi pe Lin Yun-Ju (Taipei), în optimile probei de simplu masculin.

La actuala ediție a Singapore Smash, la simplu feminin, medieșeanca Andreea Dragoman a câștigat, în Turul 2, meciul cu Ivy Liao (Canada), scor 3-0 (11-4, 11-7, 11-5), după care a cedat în Turul 3 la Sutirtha Mukherjee (India) 1-3 (11-8, 8-11, 11-13, 6-11).

La dublu feminin, în 16-imi, perechea Dragoman/Samara a dispus de Zeng Jian / Zhou Jiangyi (Singapore), cu 3-0 (11-8, 12-10, 15-13), fiind eliminată apoi de favorita 5 Li Yu-Jhun / Cheng I-Ching (Taipei).