Dragoman e aproape de medalii la Doha!

Medieșeanca Andreea Dragoman a strălucit cu două victorii, ieri, la WTT Star Contender Doha 2024. A obținut mai întâi calificarea în sferturile probei de dublu feminin, alături de Elizabeta Samara, apoi a trecut în 16-imi la simplu feminin, după un meci spectaculos, decis abia în setul 5.

(Dan GREAVU)

La prânz, alături de Elizabeta Samara, Andreea Dragoman a început cu dreptul tabloul de dublu feminin. „Tricolorele au demonstrat că formează perechea mai puternică în meciul contra adversarelor din Franța, Prithika Pavade și Camille Lutz, pe care le-au eliminat la debut. Elizabeta Samara și Andreea Dragoman au mărit ritmul după ce au pierdut setul secund și au gestionat mai bine de fiecare dată finalul pentru calificarea în sferturile de finală, scor 3-1 (11-8, 5-11, 13-11, 12-10). În următorul meci, perechea tricoloră (#26 mondial) va înfrunta perechea din China formată din Chen Meng și Wang Manyu (#9 mondial).“, a transmis FRTM.

Aseară, sportiva noastră a întregit o zi minunată pentru delegația României, care s-a bucurat de victorii pe linie și la simplu: Adina Diaconu a învins-o cu 3-1 (11-3, 11-6, 9-11, 11-5) pe Zhu Chengzhu (Hong Kong), apoi Elizabeta Samara, 3-1 (10-12, 11-6, 12-10, 11-8) cu indianca Yashashwini Ghorpade.

Andreea Dragoman a păstrat suspansul până în final, în meciul cu Barbara Balazova (Slovacia), medieșeanca fiind la înălțime și reușind calificarea în decisiv, scor 3-2 (11-6, 13-15, 10-12, 11-8, 11-6).

În 16-imi, Andreea Dragoman o va întâlni pe Miwa Harimoto (Japonia), astăzi, de la ora 12:35. Tot astăzi, de la 14,20, va juca cu medaliile pe masă, pentru calificarea în semifinalele probei de dublu feminin, alături de Elizabeta Samara.

„Victorii spectaculoase la WTT Star Contender Doha 2024! Sportivii români au obținut, rând pe rând, calificările care i-au adus cu un pas mai aproape de zona medaliilor din Qatar.  #servimpentruistorie #hairomania #tabletennis

Toate tricolorele din proba de simplu s-au putut bucura azi, iar Adina Diaconu a dat startul cu triumful contra lui Zhu Chengzhu (Hong Kong), scor 3-1 (11-3, 11-6, 9-11, 11-5).

De asemenea, Elizabeta Samara a trecut peste un prim set pierdut cu indianca Yashashwini Ghorpade, pe care a dominat-o apoi pentru 3-1 (10-12, 11-6, 12-10, 11-8), iar suspans a fost în duelul Andreea Dragoman – Barbara Balazova (Slovacia), în care tricolora a fost la înălțime pentru 3-2 (11-6, 13-15, 10-12, 11-8, 11-6).

Victorii pe linie au fost și la dublu feminin, unde Adina Diaconu și Maria Xiao (Spania) au defilat spre sferturile de finală, în timp ce Bernadette Szocs și Sofia Polcanova (Austria) au luptat admirabil cu perechea pe care au învins-o, Tatiana Kukulkova (Slovacia)/Natalia Bajor (Polonia), scor 3-2 (11-1, 8-11, 11-3, 9-11, 11-2).“, a notat Federația Română de tenis de masă.