Debut cu stângul în noul sezon. FC Hermannstadt-Farul Constanța 0-1

FC Hermannstadt nu a reușit să se impună în prima etapă a Superligii în fața campioanei Farul Constanța.

foto arhivă: facebook/FCH

După o primă repriză echilibrată, jucătorii oaspeți au deschis scorul la Sibiu în minutul 57, prin Constantin Grameni, intrat pe teren cu 3 minute în urmă.

Sibienii au contestat golul înscris de campioană, acuzând că Rivaldinho a comis un fault în construcția fazei. Cu toate acestea, arbitrii din camera VAR și „centralul” Istvan Kovacs nu au considerat că se impune acordarea unei lovituri libere la duelul Rivaldinho – Găman, iar golul a fost validat. Acțiunea a pornit cu o centrare din dreapta a lui Dan Sîrbu. Aflat pe traiectoria mingii, Valerică Găman a fost ușor împins din spate de Rivaldinho și a căzut. În consecință, nu a putut respinge balonul, acesta a ajuns la Borgnino, iar argentinianul l-a găsit pe Grameni liber în careu. „Dina” a preluat și a finalizat.

Din păcate, jucătorii sibieni nu au mai putut modifica tabela de marcaj până la final, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru constănțeni. Sibienii au avut o evoluție bună, însă au suferit la capitolul finalizare. Au avut o sumedenie de ocazii mari de gol prin Cristian Neguţ (45+2), Daniel Paraschiv (46), Baba Alhassan (53), Ciprian Biceanu (65 – minge respinsă în bară de Buzbuchi) şi Gabriel Iancu (75), în timp ce Farul s-a „mișcat“ în fața porții noastre abia după gol, ratând desprinderea prin Rivaldinho (79 – bară) și Borgnino (90).

FC Hermannstadt: Letica – Butean, Găman, I. Stoica, Opruț – D. Iancu (62 Jipa), Mino, Alhassan (62 Biceanu) – Balaure (73 G. Iancu), Paraschiv (87 Ad. Petre), Neguț (87 P. Petrescu) Rezerve: Muțiu – Etienne, Bejan, Oroian. Antrenor Marius Măldărășanu.

Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Queiros, Gustavo (55 Larie), Vianna (55 Grameni) – Doukoure (20 Bassong), Artean, Vînă – Borgnino, Dumitrache (65 Dussaut), Sali (55 Rivaldinho). Rezerve: Aioani – Grosu, Carnat, N. Popescu. Manager tehnic Gheorghe Hagi.