Daniel Natea, VICECAMPION european la Sambo

Lotul de sambo seniori a României, cu sibianul Daniel Natea în postură de sportiv și antrenor, a încheiat Campionatul European pe locul III! A fost intonat imnul pentru româncele Khrystyna BONDAR și Katerina MOSKALOVA, care au obținut aurul, ieri, devenind campioane europene la categoria 59 kg Sambo combat, respectiv 80 kg Sambo sportiv!

Sibianul Daniel NATEA a cucerit medalia de argint devenind vicecampion european la categoria +98kg, performanță atinsă și de Cristian BODIRLAU în cadrul categoriei 88 kg. „Mulțumesc doamne pentru tot!“, a transmis sibianul, pe contul său de socializare, la finalul întrecerii.

Tot la seniori, Cristina BLANARU a obținut medalia de bronz, în cadrul categoriei 54 kg, a anunțat Federația Română de sambo.

În prima zi a competiției, Krystyna BONDAR câștigase și o medalie de argint, la categoria 54 kg, iar Volha MALEIKA una de bronz la categoria 72 kg.

Medalii au venit și la tineret, prin Carolina Szabo și Alina Burghelea – bronz.

Sportivii tricolori au cucerit așadar, la seniori, 2 medalii de aur, 3 medalii de argint și 2 medalii de bronz:

Argint – Krystyna BONDAR, la categoria 54 kg;

Bronz – Volha MALEIKA, la categoria 72 kg.

Aur – Khrystyna BONDAR, la categoria 59 kg Sambo combat;

Aur – Katerina MOSKALOVA, la categoria 80 kg Sambo sportiv;

Argint – Daniel NATEA, la categoria 88 kg;

Argint – Cristian Bodirlau, la categoria +100 kg.

Bronz – Cristina BLANARU, la categoria 54 kg.

„Felicitări sportivilor, antrenorilor și Federației Române de Sambo! Hai, România!“, a transmis Federația Română de sambo.

Daniel NATEA conduce România spre medalii la CE de Sambo 2024

Campionatele Europene de Sambo 2024 au avut loc, la finalul săptămânii trecute, la Novi Sad (Serbia), cu participarea a peste 500 de sportivi din 34 de țări.