Daniel NATEA, nou titlu continental la judo!

Daniel Natea și-a trecut în cont un nou titlu european. De această dată, la Campionatul European de Judo al polițiștilor, competiție desfășurată în weekend la Sofia, cu participarea a peste 200 de sportivi din 16 țări! Sibianul nostru, component al echipei Dinamo București, a contribuit la victoria României care a câștigat finala pe echipe în dauna puternicei reprezentative a Germaniei. „Polițiștii români – campionii Europei la judo! (…) Acest succes confirmă valoarea sportivilor noștri, care, la probele individuale, au obținut 7 medalii (2 de aur, una de argint și 4 de bronz). Suntem mândri de voi“, a transmis Ministerul Afacerilor Interne.

Delegația României a fost compusă din 9 sportivi (6 băieți și 3 fete).

„Cu bune, cu rele și cu ajutorul lui Dumnezeu. ne menținem pe podium!“, a transmis Dani Natea, sâmbătă, după disputarea probelor individuale, unde a cucerit o medalie de bronz, după care, cu medalia de aur la gât, a notat:Campioana Europei!!! Mulțumim lui Dumnezeu pentru acest titlu.“.