Care sunt țintele europene și obiectivele Pactului Verde European, cum contribuie județul Sibiu la neutralitatea climatică și care sunt sistemele alternative de producere a energiei au fost câteva dintre temele discutate în cadrul trainingului despre „Gestiunea eficientă a energiei și soluții de energie regenerabilă”.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2023/10/396737229_649771427326308_5872947595002668874_n.jpg?resize=698%2C465&ssl=1)
FOTO: Consiliul Județean Sibiu
Evenimentul a avut loc la Săliște în perioada 25-27 octombrie 2023, în cadrul proiectului „Energie regenerabilă și eficiență energetică – pentru dezvoltarea durabilă în județul Sibiu”.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2023/10/398202166_649770737326377_4332545001403972753_n.jpg?resize=698%2C465&ssl=1)
Mai multe detalii: https://energieverde.cjsibiu.ro/
Proiectul „Energie regenerabilă și eficiență energetică – pentru dezvoltarea durabilă în județul Sibiu” este implementat de Consiliul Județean Sibiu în parteneriat cu Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și University of South-Eastern Norway și este finanțat cu sprijinul granturilor acordate de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin mecanismele financiare SEE și Norvegian 2014 – 2021, în cadrul „Programului de Energie din România”, cu o valoare de 188.930 euro. Proiectul se desfășoară în perioada aprilie 2023 – ianuarie 2024.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2023/10/398053597_649771323992985_7248448720628718745_n.jpg?resize=698%2C465&ssl=1)