Astăzi sărbătorim Ziua Națională a Lecturii. Este o ocazie minunată de a ne aduce aminte de plăcerea și importanța lecturii în viața noastră, mai ales pentru cei mici! Pentru a sărbătorii, elevii Centrului Școlar de Educație Incluzivă Mediaș s-au adunat în sălile de clasă unde au participat cu drag la sesiuni de citit în grup, descoperind impreună cu colegii lor personaje fascinante și lumi noi descrise de cărtile preferate.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/02/426395958_428653279597667_8622237343752280815_n.jpg?resize=698%2C524&ssl=1)
FOTO: Centrului Școlar de Educație Incluzivă Mediaș
Nu a lipsit nici lectura individuală! Fiecare elev și-a ales cartea preferată și s-a lăsat purtat de aventuri și povești captivante.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/02/426395705_428653309597664_7331623406962551530_n.jpg?resize=698%2C931&ssl=1)
Și pentru a aduce și mai multă culoare acestei zile, elevii au participat la ateliere de ilustrare de carte, au colorat personajele preferate din povești și au pus în scenă aventurile acestora.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/02/428230204_428653262931002_5316313833194927210_n.jpg?resize=698%2C931&ssl=1)
În același timp, cei de la centru spun că își doresc să formeze o rutină a lecturii în viața elevilor, așa că au încurajat fiecare copil să-și asume cu pasiune rolul de cititor și să împărtășească fragmente captivante din cărțile preferate colegilor lor.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/02/426412839_428653179597677_5309057205668187429_n.jpg?resize=698%2C524&ssl=1)
“Când te îndoiești de tine
Sau te-ndoiești că ai putea
să fii la înălțime sau să faci ceva,
bucură-te de-ndoială
că doar e îndoiala ta!
Privește-o cu atenție
și joacă-te cu ea
și până dimineața
fii sigur că va dispărea.”
– Alec Blenche – “Îndoiala”.