CSU Sibiu încheie aventura europeană: 71-84 (29-43) cu Anwil Wloclawek

CSU Sibiu și-a încheiat în această seară aventura europeană, 71-84 (29-43) cu Anwil Wloclawek, în deplasare, în runda a 6-a din Grupa B a FIBA Europe Cup.

Rinkevicius a folosit toți jucătorii de pe foaie (Adnam, Uță, Dragoste, Pratt, Banciu, Barro, Gavriloaia, Kuti, Ivanov, Bădițescu și Itu), până la final cele mai multe minute pe parchet avându-le, în ordine, Uță, Kuti, Pratt, Dragoste și Pratt, toți cu peste 20 de minute în teren. A fost un meci în care sibienii au lăsat impresia că pot pune probleme abia în start (6-2) și în debutul sfertului secund. Prima secvență au pierdut-o până la urmă la o diferență consistentă, 14-22, însă au revenit la 29-30, moment în care polonezii și-au „tras fermoarul“ la coș, pentru un run de 13-0 până la pauză, prelungit la 20-0! imediat la reluare. Scorul devenea 29-50, iar șansele „vulturilor“ la un rezultat important în FIBA Europe Cup 2023 s-au subțiat considerabil.

A fost un meci bun făcut de Gavriloaia (12 puncte), care s-a apropiat de 20 indice de eficiență. Cu mână bună a venit și Kuti – 14 puncte (principalul marcator sibian), însă prea puțin pentru a emite pretenții. Deținătoarea trofeului a slăbit ritmul abia în sfertul decisiv, pentru a încheia la 13 puncte diferență. Scor final: Anwil Wloclawek – CSU Sibiu 84-71 (22-14, 21-15, 25-16, 17-26)

CSU Sibiu: Kuti 14 puncte (7 recuperări, 5 pase decisive), Gavriloaia 12 pct (2 rec, 3 pd), Uță 11 pct (6 rec, 1 pd), Barro 10 pct, 5 rec., Pratt 8 pct (3 rec., 6 pd), Dragoste 6 pct (2 rec, 1 pd), Banciu 4 pct, 2 rec.. Adnam, Ivanov și Bădițescu au contribuit cu câte 2 puncte.

La gazde, nu mai puțin de 6 jucători au avut realizări pe tabelă din 2 cifre, cel mai important fiind Jakub Garbacz, cu 15 puncte.

Pentru CSU Sibiu urmează acum o nouă deplasare, de această dată la Rm. Vâlcea, cu meci programat duminică 26 noiembrie, de la ora 17, în Conferința B a LNBM.