CSC 1599 Șelimbăr face minuni în Liga 2. Urmează duelul cu echipa vedetelor

Promovată în Liga 2 în vara lui 2021, echipa comunei Șelimbăr a „explodat“ în startul acestei ediții de campionat. Cu 3 victorii consecutive, dintre care 2 în deplasare, gruparea pregătită de Claudiu Niculescu s-a instalat în fruntea clasamentului și a băgat spaima în adversare. Sâmbătă 26 august, de la ora 11, joacă la Chiajna, cu Concordia, într-un meci din cadrul rundei a 4-a a Ligii 2. Partida va fi transmisă live pe pagina de Facebook a clubului.

În runda precedentă, în fața a cca 500 de spectatori, CSC 1599 Șelimbăr a învins la Turnu Măgurele pe CSM Alexandria, scor 1-0, printr-un gol marcat de Ciprian Natea în minutul 17. Panos a trimis mingea în transversală, aproape de jumătatea reprizei, putând majora avantajul. Jocul s-a echilibrat apoi, unul în care echipa noastră a gestionat perfect avantajul obținut în prima repriză. Claudiu Niculescu a început cu Roșca – Palmeș, Natea, Crișan, Mitrea – Panos, T. Călin – Monea, I. Năstăsie, Rotund – Schieb. De-a lungul partidei au mai jucat: Vînău, Rodri și Moussinga.

Echipă pentru promovare

Concordia Chiajna e una dintre cele mai valoroase grupări ale Ligii 2. Mereu cu obiective importante, a luptat în ultimii ani pentru promovare, însă a rămas de fiecare dată să joace „la matineu“. Din această vară îl are din nou la timonă pe Eric Linkar, bugetul a crescut la peste un milion de euro, iar lotul a fost serios întărit. La Chiajna joacă mai mulți jucători de top, între care Gabi Tamaș, Adi Petre, Romario Pires, atacantul Adrian Bălan (fost la FCH, dar și la Rapid și U Cluj – cel mai scump jucător din lot, cu o cotă de 450.000 de euro). Cu toate acestea, echipa a avut deja un prim scurt-circuit, în runda a 2-a, cedând suprinzător acasă cu CSM Alexandria, scor 0-1. A debutat la Csikszereda, 3-0, iar în etapa trecută a stabilit scorul campionatului, 6-0 în deplasare la Progresul Spartac. Ocupă locul 3 în clasament, după CSC Șelimbăr și Corvinul.

În Cupa României

Fără drept de accedere în Superligă, „călăreții roșii“ au ca principal obiectiv promovarea imaginii localității, a sportului în rândul tinerilor și a jucătorilor de valoare pentru fotbalul românesc. Mai mult, speră la un parcurs cât mai lung în Cupa României și, de ce nu, la câștigarea trofeului. După eliminarea Muscelului Câmpulung, săptămâna trecută, scor 4-1, CSC 1599 Șelimbăr va întâlni pe teren propriu, în jurul datei de 30 august, pe Stadionul Măgura Cisnădie, echipa de Superligă FC Voluntari.

Atacant suedez

În altă ordine de idei, liderul Ligii 2 a continuat să aducă întăriri. L-a transferat pe suedezul în vârstă de 27 de ani Valmir Berisha (născut în Kosovo), fost la Chindia, Oțelul Galați și Minaur Baia Mare. Atacantul de 1,84 m a fost golgheterul Campionatului Mondial de juniori U17 în 2013, jucând peste 30 de partide pentru naționala de juniori a Suediei. I se prefigura un viitor strălucit, a prins un transfer la AS Roma, apoi a ajuns la Panatinaikos. A mai jucat la Cambuur (Olanda), la Aalesund (Norvengia), la Fjölnir Reykjavik (Islanda), la Velez Mostar, Sliema Wander (Malta) și la cele 3 cluburi din România. Fostul atacant Claudiu Niculescu, aflat la cârma „călăreților roșii“ a văzut în suedez un veritabil număr 9 pentru gruparea din Șelimbăr, astfel că i-a obținut semnătura. Potrivit site-urilor de specialitate, are o cotă de piață de 75.000 de euro, după ce în 2014 valora cca 300.000 de euro. Clubul din Șelimbăr îi poate relansa cariera, luându-l liber de contract de la Minaur Baia Mare, club grav afectat de probleme financiare.

La naționala U19

Spre satisfacția conducerii clubului și a fanilor CSC 1599 Șelimbăr, Andrei Vînău și Raul Rotond (gol în etapa a 2-a), convocați la naționala U19, au fost pe teren în victoria cu 3-2 în fața Ungariei, într-un meci de pregătire disputat miercuri în țara vecină. „Debut cu dreptul pentru  călăreții“ Andrei Vînău și Raul Rotond la echipa naționlă! U19 a învins nationala Ungariei cu 3-2 la Telki cu cei doi internaționali ai noștri pe teren. Andrei Vînău a fost titular 87 de minute pe postul de fundaș stânga, iar atacantul nostru Raul Rotund a intrat la pauza in minutul 46. Felicitări Andrei și Raul !“, a transmis clubul din Șelimbăr.

Naționala U19 a României a efectuat un stagiu de pregătire la Timișoara și în Ungaria, în perioada 20-24 august. Tricolorii antrenați de Adrian Dulcea au disputat și o partidă amicală împotriva Ungariei, scor 3-2 pentru România. Selecționerul Adrian Dulcea a folosit următoarea echipă: Răfăilă (Frânculescu 46’) – Aioanei, Jalade (Bădescu 66’), 4. Tudose-cpt., Vînău (Iurasciuc 87’) – Cibi, Gogescu (Geană 66’), Dulcea –Rădulescu, Stan (Rotund 46’), Burcea (11. Spătaru 59’)