Cornea, eliminat timpuriu la Metz. E pe 67 ATP la dublu

Sibianul Victor Cornea a jucat săptămâna aceasta la Metz (Franța), la Moselle Open (pe hard), turneu Challenger de categoria 250ATP, dotat cu premii în valoare totată de peste 560.000 de euro. A făcut pereche cu indianul Yuki Bhambri, proaspăt campion la Brest (categoria 100ATP), unde a jucat alături de englezul Julian Cash.

foto arhiva: facebook/Victor Cornea

La Metz, perechea Cornea/Bhambri a cedat în primul tur în fața germanilor Frantzen / Jebens, scor 3-6, 6-7 (4), cu un set doi care s-a întins pe durata a 56 de minute. A fost a 4-a înfrângere înregistrată de sibian, anul acesta, în meciurile cu acest cuplu, precedentele fiind consemnate la Biel (Elveția), unde a jucat alături de Skugor, apoi în finală la Heilbronn (Germania), unde a făcut pereche cu Oswald, iar luna trecută la Basel (Elveţia), alături de Cacic.

Pentru participare, Victor Cornea a intrat în posesia unui cec de 3070 de euro, dar nu s-a ales cu niciun punct. A început săptămâna pe locul 67 mondial în clasamentul ATP la dublu, în coborâre 2 poziții.