Corecție usturătoare! CSU Sibiu – U-BT Cluj Napoca 65-99 (44-54)

CSU Sibiu n-a făcut față campioanei U-BT Cluj Napoca, în această seară, în „vulcanul“ din Sala Transilvania, 65-99 (44-54). A fost ultima apariție a „vulturilor“ în fața fanilor în această ediție a Top 10, finalul celei de-a doua părți a Ligii urmând să-i găsească în București, pentru returul cu Rapid și apoi Dinamo. Campioana a avut nu mai puțin de 7 jucători cu index al eficienței din două cifre, condiții în care era foarte greu să emitem pretenții.

(Dan GREAVU)

foto arhivă: facebook/CSU Sibiu

Cu sala plină ochi (primul sold-out din actuala stagiune) și pregătiți de sărbătoare, elevii lui Rinkevicius s-au străduit să țină pasul cu valoroasa adversară, pentru a contribui la spectacolul din teren. Au reușit să câștige sfertul 2, la un punct diferență, însă oaspeții au controlat ostilitățile de la un capăt la celălalt. Mai mult, după revenirea de la cabine, ne-au administrat o corecție usturătoare.

Campionii au punctat primii, 0-2, lay up Măciucă, apoi au accelerat la 6-9 cu un run de 13-0, care ne-a tăiat tot elanul. Dragoste a oprit declinul, apoi Pratt și Barro ne-au menținut în joc, sfertul încheindu-se la -11, 15-26.

Cea de-a doua perioadă a fost pe placul publicului, cu multe reușite, sibienii reușind să se impună cu 29-28 pentru a intra la cabine în deficit de 10 puncte, 44-54.

Din păcate, după pauză am avut 10 minute  aproape „moarte“, cu doar 7 puncte marcate, scorul căpătând proporții, 51-72. Partida era deja jucată. În ultimul parțial, U-BT nu s-a sfiit să continue ritmul bun, pentru a ne da peste 100 și a ne umili încă o dată pe propriul teren. Sirena a oprit însă jocul la timp. S-a încheiat 65-99 (15-26, 29-28, 7-20, 14-25)

Principalul marcator sibian a fost Uță, cu 15 puncte (7 recuperări). Pratt a reușit 13 puncte (8 rec și 2 pase decisive), iar Dragoste 10 puncte (4 rec., 2 p.d.). Au fost singurii jucători sibieni cu index al eficienței din 2 cifre (17, 15 respectiv 11). Au mai înscris: Kuti și Threatt câte 7, Loving 5, Ivanov și Barro câte 4.

La oaspeți s-au remarcat Jarell Eddie și Măciucă cu câte 13 puncte, Câțe 12 pct, Mokoka 11, Seeley Jr și Mejeris câte 10, iar Guzman 9. Toți peste 10 la eficiență!

În urma acestui rezultat, CSU Sibiu a coborât pe 6 în clasamentul Top 10, cu 22 puncte (7 victorii/9 înfrângeri). În penultima etapă din Top10 va întâlni, în deplasare, Rapid București, meci programat duminică, 31 martie, de la ora 18