Noul șef al învățământului sibian are vechime în sistemul educațional, dar și în PNL Sibiu.
Prof. Monica-Adriana Munteanu este noul inspector școlar general al județului Sibiu. Potrivit site-ului instituției, aceasta a fost instalată în funcție ieri, 16 noiembrie. În funcțiile de inspectori generali adjuncți au rămas, cel puțin deocamdată, prof. Rodica Țălnariu și prof. Gheorghe Bârză.
Absolventă a Facultății de Psihologie din cadrul Universității „Lucian Blaga” Sibiu, Monica Munteanu este membru cu state vechi în organizația locală PNL Sibiu, echipă alături de care a participat la alegerile locale din 27 septembrie și chiar a câștigat un mandat de consilier local. Ea este președintele comisiei pentru învăţământ, sănătate, cultură, protecţie socială, activităţi sportive, de agrement şi tineret din cadrul Consiliului Local Sibiu.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2020/11/monica-isj-2.jpg?resize=650%2C554&ssl=1)
Noul inspector școlar general al județului Sibiu, Monica Munteanu, și vicepremierul Raluca Turcan, președintele PNL Sibiu / foto: Facebook
Monica Munteanu ajunge la conducerea Inspectoratului Școlar Sibiu după ce Alexandru Dumbravă a devenit viceprimar.
Misiunea noii conduceri a ISJ Sibiu nu este deloc ușoară. Are de a face cu o perioadă total atipică, nemaîntâlnită până acum în istoria educației locale.