Printr-o investiție de aproximativ 12 milioane de lei, realizată de Primăria Tilișca din fondurile Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Căminul Cultural din satul Rod a fost complet reabilitat și modernizat.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/05/Rod.jpg?resize=698%2C373&ssl=1)
Foto: Consiliul Județean Sibiu
Construită în urmă cu mai bine de 70 de ani, clădirea a fost consolidată, iar acoperișul, tâmplăria, pardoselile, rețelele de alimentare cu apă și energie electrică au fost înlocuite.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/05/Rod-2.jpg?resize=698%2C514&ssl=1)
Bucătăria a fost dotată cu aparate de gătit de ultimă generație și, în prezent, se finalizează împrejmuirea.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/05/Rod-3.jpg?resize=698%2C441&ssl=1)
„Felicitări domnului primar Vasile Cîmpean și echipei de implementare pentru această investiție dorită de comunitate, care va permite organizarea de evenimente cu până la 200 de participanți”, reiese dintr-o postare a Consiliului Județean.