Eșec în deplasare, în Liga Florilor

Măgura Cisnădie a cedat aseară, în deplasare, 24-30 (11-17) în fața Gloriei 2018 Bistrița-Năsăud, în cadrul etapei a 16-a a Ligii Florilor la handbal feminin.

Eliminată din European League, după un meci în care a fost foarte aproape de o nouă victorie istorică, echipa noastră a acuzat șocul și oboseala, programul impunându-i joc în campionat la doar câteva zile distanță. Elevele lui Alexandru Weber au început cu „stângul“, având 4 aruncări consecutive ratate, rând pe rând, prin Tătar, Neagu, Blazevic și apoi Gariaeva. Scorul s-a dus la 4-0 în favoarea gazdelor, primul nostru punct venind abia în minutul 8, pentru 1-4.

Jocul fetelor noastre a avut până aproape de pauză încă o cădere, care a permis Gloriei un nou run, de această dată de 3 goluri consecutive (pentru 7-1). Abia de acum s-a simțit și Măgura pe teren, echipa noastră încercând din răsputeri să recupereze, însă fără succes, astfel că scorul pauzei a păstrat ecartul de 6 puncte, 17-11 pentru Gloria.

La câteva minute de la reluare, elevele lui Alexandru Weber au reușit să se apropie la 4 goluri (18-14, apoi 21-17 pentru Gloria), după care au cedat. Au avut o nouă cădere, încasând 5 goluri consecutive. S-a făcut 26-17 pentru gazde, apoi 30-22, pentru ca finalul să oprească tabela la 30-24.

Măgura Cisnădie: Gariaeva și Tătar câte 5 goluri, Abed-Kader și M. Neagu câte 4, Bardac 3, Blazevic 2, Dmitrovic 1.

În urma acestui rezultat, Măgura Cisnădie rămâne cu 30 de puncte și coboară pe 5 în clasament, la un punct în spatele Gloriei Buzău, cea mai în formă echipă din campionat, cu 5 victorii consecutive.