Biserica Azilului, care adăpostește cel mai vechi clopot din Sibiu, datat 1509, are nevoie de lucrări de consolidare.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/03/432342249_722227336747383_9035810933419316415_n.jpg?resize=698%2C465&ssl=1)
FOTO: Consiliul Județean Sibiu
Alături de Raluca Turcan, ministrul culturii, și de Oana Popa, director al Direcției Strategii, Proiecte din cadrul Consiliului Județean Sibiu, Daniela Cîmpean a făcut o vizită în teren pentru a vedea care sunt lucrările prioritare.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/03/432321618_722227650080685_6529186132785273814_n.jpg?resize=698%2C465&ssl=1)
Vestea bună este că acest o obiectiv istoric a fost inclus în Programul Național de Reabilitare gestionat de Ministerul Culturii.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/03/432411505_722227496747367_3911731272881461110_n.jpg?resize=698%2C1048&ssl=1)
Amplasată pe strada Azilului nr. 4, biserica a fost atestată documentar încă din anul 1292, când aici a fost înființat și primul spital de pe actualul teritoriu al României.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/03/432377241_722227643414019_5328892036205976912_n.jpg?resize=698%2C1048&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/03/432388278_722227713414012_6287610859405846801_n.jpg?resize=698%2C465&ssl=1)