Biblioteca Astra Sibiu: Ateliere de croșetat, cărți la aeroport și program pentru adolescenți

Biblioteca Astra Sibiu a anunțat mai multe inițiative de vară, de la ateliere creative la programe dedicate adolescenților și amenajări în aeroportul din Sibiu.

Foto: Biblioteca Astra

Atelier de croșetat la Filiala Bâlea

La Filiala Bâlea s-a desfășurat un atelier de croșetat unde participanții au învățat tehnica „granny square” – modelul de pătrate colorate care pot fi asamblate în haine și accesorii. Sub coordonarea lui Enikö Tăvală și îndrumarea Elenei Moglan, cursanții au învățat să transforme firele în „delicate opere de artă”.

Foto: Biblioteca Astra

„La atelierele noastre creative, croșetăm, pictăm, citim, povestim și dăm viață fanteziei”, a explicat coordonatoarea filialei.

Spațiu de lectură la aeroportul din Sibiu

Biblioteca a amenajat spațiul „Reader on Board” în terminalul Aeroportului Internațional Sibiu, unde călătorii pot răsfoi cărți de literatură, istorie și artă în timpul tranzitului.

Foto: Biblioteca Astra

Inițiativa pune la dispoziția pasagerilor „un transport proaspăt de idei, povești și inspirație” și îi invită să facă „o mică escală în literatură”.

Foto: Biblioteca Astra

Program de vară pentru adolescenți

Încă se mai fac înscrieri pentru programul estival „ASTRA Adolescent”, care se desfășoară în luna iulie la sediul central al bibliotecii din strada Gheorghe Barițiu.

Programul propune adolescenților întâlniri cu profesioniști din diverse domenii – cultural, universitar, medical, AI, afaceri, administrație și aviație – pentru dezbateri pe teme actuale.

Toate activitățile se desfășoară cu susținerea financiară a Consiliului Județean Sibiu.