„Bătrâna doamnă” s-a ținut bine la Sibiu! FCH – UTA 0-0

FC Hermannstadt și UTA Arad au încheiat la egalitate, scor 0-0, în această după-amiază, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii României la fotbal.

Măldărășanu a încercat să surprindă cu Limaj în primul 11, mijlocașul venit luna la finalul lunii trecute din Germania fiind preferat pentru început în locul lui Petrișor Petrescu. La arădeni, Laszlo Balint l-a trimis din start pe brazilianul Roger, transferat zilele trecute.

Aproape 1000 de arădeni au umplut jumătate din peluza sud rezervată oaspeților. Galeria UTA a dominat clar disputa din tribune, sibienii având în continuare un grup de suporteri în formare, iar publicul local mai degrabă curios decât atașat de echipa orașului. Vorba unui hâtru: „UTA joacă azi acasă!”

Cu un vânt puternic din spate, sibienii au căutat posesia prelungită, urcând cu toate liniile. Pe contraatac, UTA a semnat însă 2 ocazii importante, prin Milosevic (‘7) și Pop (‘9).

Prima mare ocazie sibiană a venit în minutul 13, Ene reluând în plasă o centrare din lovitură liberă, golul fiind anulat pe motiv de ofsaid.

UTA a reușit apoi să rămână sus, cu un presing avansat, ratând o nouă ocazie importantă, în minutul 17, când șutul lui Ubbink a trecut aproape de bara din dreapta lui Letica.

S-a jucat aprig, atât în teren cât și-n tribune, micuța galerie sibiană încercând să facă față fanilor UTA-ei. Pe teren, echipele au închis repriza la egalitate, 0-0, cu FCH fără șut pe poartă.

La reluare, FC Hermannstadt a fost ceva mai agresivă în atac, a avut și primul șut pe poartă, plus două faze mai încinse în careul advers. Apoi, cu o jumătate de oră rămasă până la final, Măldărășanu a făcut 2 schimbări, aruncându-i în luptă pe Petrescu și Bărbuț.

Jocul a rămas echilibrat, UTA ratând în minutul 71 cea mai mare ocazie a meciului. Ubbink nu l-a putut învinge pe Letica din poziție unu la unu, din preajma careului mic.

La FCH au mai intrat, până la final, Oroian și Buhăcianu, animând în sfârșit ofensiva noastră. Petrescu a șutat periculos, în minutul 84, dar pe contră Willie ne-a dat mari emoții din careu, Letica scoțând de sub trasversală.

În lipsa lui Baba Alhassan, care a dat lovitura în tur cu 4 secunde înainte de final, azi s-a încheiat nedecis 0-0.

Filmul meciului

min 1 Milosevic primește cartonaș galben după un fault tare asupra lui Ene.

min 7 Milosevic reia slab din 10 metri, se opune Letica

min 9 Șut de la marginea careului, reține Letica

min 13 Ene înscrie din careul  mic, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid. Fază analizată cu ajutorul sistemului VAR

min 17 Ubbink șutează de distanță, pe lângă poartă

min 21 Letica respinge se sub transversală o centrare venită de pe stânga

min 55 Antoche semnează primul șut sibian pe poarta lui Balauru, de la mare distanță, fără probleme pentru portarul arădean

min 59 Paraschiv îl deschide în adâncime pe Balaure, șut al acestuia în plasa laterală. Centralul a dictat ofsaid.

min 61 Opruț îl întrebuințează pe Balaur cu un șut în diagonală din careu

min 71 Cea mai mare ocazie de gol a meciului. Ubbink nu l-a putut învinge pe Letica din poziție unu la unu

min 84 Petrescu a șutat periculos, balonul a ocolit foarte puțin ținta

min 86 Letica scoate o minge grea de sub transversală

HERMANNSTADT: Letica – Butean, Ene, Antoche, Opruț – Mino, Biceanu (62, Petrescu) – Balaure (62, Bărbuț), Limaj (81, Buhăcianu), Popescu (75, Oroian) – Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu

UTA: Balauru – Benzar, Chindriș, Benga, Abeid – Anton (75, Cascini), Batha, Ubbink (75, Willie) – Roger (63, Postolachi), Milosevic (63, Oțele), R. Pop. Antrenor: Lazslo Balint

În etapa viitoare, FC Hermannstadt va juca în deplasare la Sf. Gheorghe, sâmbătă 25 februarie, tot de la ora 14,30, urmând să întâlnească Sepsi OSK, echipa care ne-a tăiat elanul în tur, după 10 etape fără înfrângere.