O avalanșă de mari dimensiuni a avut loc azi la Bâlea Lac din Munții Făgăraș. Avalanșa, cunoscută drept „Clasica de Bâlea”, s-a produs în ciuda temperaturilor negative din zonă.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/04/avalansa-balea.jpg?resize=698%2C931&ssl=1)
FOTO: Avalanse in Carpati
Având în vedere încălzirea brutală din ultima perioadă, era de așteptat ca avalanșa să se producă.
Surpriza vine oarecum de la condițiile în care a curs. Practic, a curs într-o zi cu temperatura negativă și cu cea mai scăzută valoare din ultima perioadă.
Atât noaptea de dinainte, cât și la momentul declanșării, ora 9.30, temperatura a fost sub -2 grade C.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/04/avalansa-balea-2.jpg?resize=698%2C931&ssl=1)
Efectul încălzirii a fost prelungit și apa rezultată din topirea zăpezii s-a infiltrat și a creat o arie mare de instabilitate pe suprafața unei lespezi de stâncă înclinată, spun cei de la Avalanșe în Carpați.
La momentul declanșării, cascada de gheață formată pe această lespede s-a prăbușit, generând o avalanșă de dimensiuni mari.